ABD, Hamas’ın silah bırakmasını istiyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt basına yaptığı açıklamada, Hamas’ın silah bırakmasını talep etti.

Dünya
19 Ekim 2017 Perşembe

Söz konusu açıklama İsrail’in El Fetih ile Hamas arasında yapılan anlaşmayı ancak Hamas’ın kayıtsız şartsız silah bırakmasından sonra değerlendireceğini belirtmesinden sonra geldi. İsrail ayrıca barış görüşmelerine başlamak için de birleşme sonrası Hamas’ın silahlı mücadeleyi bırakmasını talep ediyor.

Greenblatt açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ABD, Filistin yönetiminin  uluslararası anlaşmalara bağlı kalmasını, açık ve net olarak terörizmi ve şiddet kullanımını reddetmesini ve İsrail’in tanınmasını talep etmektedir. Eğer Hamas yeni Filistin devletinin oluşturulmasında bir  rol oynayacaksa bu kesinlikle Hamas’ın silahlı mücadeleyi bırakmasını gerektirir.”

ABD’li temsilcinin İsrail’in resmi politikasını ve  görüşünü savunması Hamas yönetiminden tepki aldı.  Hamas yetkilisi Bassem Naim basına yaptığı açıklamada, ABD’nin Filistin yönetiminin içişlerine karıştığını iddia etti ve Greenblatt’ın açıklamasını Filistin halkının seçme hakkına  karışmak olduğunu belirtti.  Naim ayrıca söz konusu ABD açıklamasının ‘sağcı Netanyahu’ hükümetinin baskısı ile yapıldığını iddia etti.