Sakin ve yağışsız günler

Belki de bugüne kadar yayınladığım en kısa bülten olacak. Çünkü yüksek basınç etkisinde olan yurdumuzda 25 Ekim’e kadar bir değişiklik beklenmiyor.

Deyvi MULİNAS ŞALOM Meteoroloji
19 Ekim 2017 Perşembe

YURT GENELİ

Belki de bugüne kadar yayınladığım en kısa bülten olacak. Çünkü yüksek basınç etkisinde olan yurdumuzda 25 Ekim’e kadar bir değişiklik beklenmiyor. Daha evvelki bültenimde de yazdığım gibi o tarihte sert sayılabilecek bir soğuğun inmesi ve bunun akabinde sağanak yağışların görülmesi hâlâ ihtimal dahilinde... An itibarıyla sadece Balıkesir’in doğusunda çok hafif bir yağış geçişi gözlenmekte ve çok uzun süreli değil. O da kısa zamanda kesilir. Öğlen saatlerinde sıcak, sabah saatlerinde serin ve hafif sisli havalara devam. Yurdun batısında bu üç gün içinde bir - iki derece sıcaklık düşüşü gözlemlenebilir. Doğusunda ise bir değişiklik beklemiyoruz.

İSTANBUL

İstanbul’da çarşamba günü bazı yerlerde sıcaklık 27 dereceyi zorladı. Ekim ayı sıcaklık ortalamasının 19 derece olduğunu düşünürsek oldukça sıcak günler geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Pastırma yazı denilebilir ama tam yaz gibi değil çünkü geceleri ve sabahları üşüyoruz. İstanbul’da üç gün boyunca da yağışsız, sabah saatlerinde serin ve zaman zaman sisli bir hava ile karşılaşacağız. Sıcaklık 1-2 derece düşebilir. Perşembe 25, cuma 23, cumartesi ve pazar 22 derece sıcaklık bekliyoruz. Semtten semte bu derecelerde 1-2 derecelik artış ya da azalış görülebilir. Gece sıcaklıkları ise 11 dereceye kadar düşecek. Üç gün yağış beklemiyoruz.

DENİZLERDE DURUM

Hiçbir denizimizde çok kuvvetli rüzgâr ve fırtına beklentimiz üç gün boyunca yok. Sadece Bodrum -Rodos arasında kuvvetli esen bir rüzgâr var. Onun dışında üç gün boyunca değişik yönlerden hafif ara sıra orta kuvvete çıkan bir rüzgâr ile karşılaşacağız.

ANKARA VE İZMİR

Başkent Ankara’da gece 5-6 derecelerde seyreden hava sıcaklığı gündüz yine 20 dereceyi aşmaya başladı. Üç gün boyunca bu durum devam edecek. Gece 5-6 gündüz 22-23 derece sıcaklık beklentimiz var ve önemli bir değişim yok.

İzmir’de sıcaklık neredeyse 30 dereceye dayandı ama gece 15-16 dereceye kadar düşüyor. İki gün boyunca 1-2 derece sıcaklık düşüşü yaşanabilir ama genel anlamda özellikle öğlen saatlerindeki yaz havası devam edecek. Sıcaklık pazartesiye kadar en fazla 26 dereceye düşmesini bekliyoruz. Yağış yok.

MARMARA BÖLGESİ

Marmara Bölgesinde sabah saatlerinde sisli, gece yarısı serin ve öğlen sıcak bir hava var. Sıcaklıklar 25 dereceyi zorluyor. 27 dereceyi bulan yerler var. İki gün içinde 1-2 derecelik sıcaklık alışı olmasına rağmen yağış beklentimiz yok. An itibarıyla Balıkesir’in doğusunda çok minik bir yağış geçişi var, o da kısa süre içinde bitecek.

EGE BÖLGESİ

Bölgenin sahil kesimi neredeyse yazı yaşıyor ve sıcaklıklar İzmir, Bodrum, Aydın gibi yerlerde neredeyse 30 dereceye yaklaşıyor. İç ve doğu kesimlerinde ise sıcaklık 25 derecelerde, gece sıcaklıkları 10 derecenin altında ve sabah saatlerinde sis var. Bölge genelindeki bu durumun üç gün daha devam etmesini bekliyoruz. Yağış yok.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölgenin sahil kesimi tam anlamıyla yazı yaşıyor. Burada gece sıcaklıkları da 20 derece civarında. Antalya ve Adana’da 30 dereceyi aşan sıcaklıklar mevcut. Daha iç kesimi olan göller yöresinde ise sıcaklıklar 26-27 derecelerde... Gece sıcaklıklar 10 dereceye kadar iniyor. Mevcut koşullar üç gün daha devam edecek.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin doğusunda etkili olan yağışlar artık kesildi ve sıcaklık arttı. Bölge genelinde 20-23 derece arasındaki sıcaklıklar üç gün devam edecek. Bolu’da ise gece sıcaklık 2 dereceye kadar iniyor üşütebilir. Sahil ve genel ortalamalarda ise gece sıcaklıkları 12-13 derece civarında ve yağış beklemiyoruz.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde geceleri kış, öğlen saatlerinde ise ilkbahar yaşanıyor diyebiliriz. Batısında gece sıcaklıkları 5, doğusunda ise 2-3 derece civarında... Gündüz sıcaklıkları ise 20 dereceyi aşıyor. Bölgenin batı ve doğu kesiminde sis görülmesi kaçınılmaz. Yağış beklentimiz yok. Bu durum üç gün devam edecek.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

İç Anadolu için ne yazıysak aynısı Doğu Anadolu için de geçerli. Tek fark bu bölgemizde sıcaklık ortalaması 18 derecelerde... Kars, Ardahan, Erzurum taraflarında gece sıcaklıkları neredeyse 0 dereceye ulaşırken, Malatya - Tunceli hattında ise sıcaklıklar 20 derecenin üstünde. Bu durum üç gün devam edecek, yağış beklemiyoruz.

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge genelinde yaklaşık 27 derecelik sıcaklık var. İç kesimlerde geceler soğuk 10 derecenin altına düşebilir. Üç gün mevcut koşullar devam edecek.