Nazi savaş suçlusunun adalet önüne getirilmesi yine beyaz perdede

Oscarlı film yıldızı Ben Kingsley, Nazi Adolf Eichmann’ın yakalanışını anlatan yeni filmde rol alacak.

Dünya
17 Ekim 2017 Salı

İngiliz aktör Kingsley şu aralar ünlü ünlü Nazi’nin yakalandığı Buenos Aires’te, Guatemala asıllı Amerikalı aktör Oscar Isaac ve yine Oscar Ödüllü Michael Aronov ile birlikte ‘Son Operasyon’ adlı filmi çekiyor. 

Son Operasyon’un yönetmenliğini ve yapımcılığını Chris Weitz yapıyor. Gelen bilgilere göre İsrail gizli servisi Mossad’ın 1960 yılında yaptığı ve dünyada büyük yankılar bulan operasyonun filminin çekimleri bir ay içinde tamamlanacak. II. Dünya Savaşı’nda binlerce Yahudi’nin katledilmesinden sorumlu Eichmann’ın yakalanışı 1996 yapımı ‘The Man Who Captured Eichmann / Eichmann’ı Yakalayan Adam’ adı ile beyaz perdeye yansıtılmıştı. Film, ‘Eichmann In My Hands / Eichmann Elimde’ adlı kitaptan sinemaya uyarlanmıştı. Söz konusu kitap operasyonu bizzat yöneten Mossad Ajanı Peter Malkin ve Harry Stein tarafından kaleme alınmıştı.     

Arjantin, II. Dünya Savaşı'ndan sonra birçok ünlü Nazi savaş suçlusunun sığınağı olmuştu. Joseph Mengele ve Erich Priebke bunlardan sadece ikisi. Yaklaşık bir ay evvel Arjantin hükümeti İsrail’e savaş sonrası döneme ait binlerce belgeyi teslim etti. Bunlardan bazıları savaş suçlularına ait.