Mayim Bialik Hollywood’un kadınlarını eleştirdi

Ülkemizde de yayınlanan ‘Bing Bang Theory’ dizisinde asosyal biyoloji talebesini canlandıran Yahudi asıllı Mayim Bialik, Hollywood’u sarsan Weinstein skandalında kadınların da rolü olduğunu ima edince liberallerden büyük tepki aldı.

Dünya
16 Ekim 2017 Pazartesi

The New York Times’e Weinstein skandalını yorumlayan bir yazı yazan Bialik, erkeklerin cinsel taciz suçunu hiçbir şart altında kabul edilemez olduğunu,  ancak kadının da kendini koruması gerektiğini belirtti. 

Hollywood’un kadınları kullanarak kâr sağlayan bir  endüstri olduğunu söylemekten çekinmeyen Bialik,  güzel kadınların da fiziklerini kullanarak bu alemde yükselmek istemelerinin böyle skandallara yol açtığını belirtti.

Yapımcı Weinstein hakkında 30 kadının cinsel istismar sebebi ile şikayetçi olmasının üzücü bir durum olduğunu belirten Bialik, ancak Hollywood’a işlerin nasıl yürüdüğünü bilen biri olarak bu duruma şaşırmadığını ifade etti.

Bialik şu ifadeleri  kullandı: “Yaşadığımız Hollywood alemi hakkında gerçekleri görmeliyiz. Ben de bu durumlarla karşılaştım ancak tutucu  giyim tarzım ve güçlü adamlara flörtten kaçınan mesafeli duruşumla kendimi korudum.  Başkalarının sizin fizik güzelliğinizi övmesi sizin hayatınızı daha manalı yapmaz.”

Ancak  Ortodoks Yahudi kültüründe yetişmiş bir  kadın olan  Bialik’in bu satırları sosyal medya ve liberal eleştirmenlerden büyük tepki aldı.

Mashable dergisi yazarı Chloe Bryan, Bialik’in alay eder gibi tavsiye verdiğini belirtti. Bryan pazar günkü köşe yazısında şunları belirtti: “Bialik, kılık kıyafetin ve davranışların kendisini koruduğunu iddia ediyor. Ancak, bu sözler  son derece sorumsuz ve tehlikeli. Bialik’in iddiasının aksine Hollywood’da sadece güzelliklerini kullananlar, flört edenler taciz edilmiyor.”

Sosyal medyada çıkan paylaşımlarda da aynı duygular paylaşıldı.