Netanyahu, Trump’ın İran nükleer anlaşması ile ilgili kararını övdü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu basına yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmayı yenilemeyerek, Kongre’ye göndermesini son derece cesur bir karar olarak yorumladı.

Dünya
16 Ekim 2017 Pazartesi

CBS’e konuşan Başbakan Netanyahu, “Son drece cesur bir karar, böylesi tüm dünyanın güvenliği için de daha iyi oldu” dedi.  

CBS’de Pazar günü  yayınlanan Face The Nation programında John Dickerson’ın sorularını cevaplayan Netanyahu şöyle devam etti: “Halihazırdaki anlaşma ile İran değil bir atom bombası, 10 yıl içinde nükleer bir cephanelik geliştirme yetisine sahip oldu. Bu durumun engellenmesini İsrail şansa bırakamaz. İsrail bir başkasının İran’ı denetlemesine bile göz yumamaz. Bunun olmasına asla izin vermeyeceğim.” 

Trump,  geçtiğimiz cuma günü yaptığı konuşmada, her 90 günde bir yeniden onaylaması gereken İran ile uluslararası toplum arasındaki anlaşmayı ABD adına yeniden onaylamadı ve kararı Kongre’ye bıraktı. 

Başkan açıklamasında anlaşmayı kötü bir anlaşma olarak niteledi ve Kongre’nin İran’a ek yaptırım kararları çıkarmasını tavsiye etti.