Belçika terörü destekleyen Filistin okuluna yardımı kesti

Belçika yönetimi 1978 yılında 13’ü çocuk 36 İsrailli sivilin öldüğü terör eyleminde rolü olan teröristin adı verilen okula ve Filistin Eğitim Bakanlığına maddi desteğini çektiğini açıkladı.

Dünya
12 Ekim 2017 Perşembe

Söz konusu karar eski adı Beit Awwa olan ve 2013 yılında  Belçika devleti yardımı ile yapılmış olan  Batı Şeria okuluna Filistinli terörist Dalal Mugrabi’nin adının verilmesi üzerine alındı.  Karara göre, halen yapılmakta olan iki Filistin okuluna verilecek 3,8 milyon dolarlık yardım da iptal edildi. Salı günü açıklanan karar Belçika Yahudi Cemaati tarafından da olumlu karşılandı.  

Belçika hükümeti açıklamasında vergi verenlerin fonlarının asla terörü övmekte ve desteklemekte kullanılamayacağına  dair vurgu yaptı.  Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Belçika iki yeni okul projesine olan maddi desteğini iptal etmiştir. Belçika hükümeti terörü destekleyen ve teröristleri kahraman gibi gösteren yönetimleri kınamaktadır. Belçika hiçbir şekilde dolaylı da olsa maddi fonlarının terörle ilişkilendirmesine izin veremez.”