ABD UNESCO’dan çekiliyor

Foreign Policy Magazine’in haberine göre, ABD yakında UNESCO’dan çekildiğini resmen açıklayacak.

Dünya
12 Ekim 2017 Perşembe

Derginin ismi saklı Washington kaynaklarından öğrendiğine göre, ABD’nin BM kuruluşundan ayrılmasının  öncelikli nedeni, İsrail karşıtı tutumu. Gelecek hafta resmi bir açıklama ile basına duyurulacağı iddia edilen kararın arkasındaki ikinci en büyük neden ise, bütçe tasarrufu.  Ancak ABD, BM’nin kültür, bilim ve eğitim konularında yan kuruluşu olan UNESCO’daki   gözlemci statüsünü koruyacak.  ABD bu kararı ile aynı zamanda şimdiye kadar ödenmediğinden birikmiş senelik aidatlarının da meşrutiyetini kaldırmak istiyor.  UNESCO 2011’de Filistin Yönetimini tam üye alarak kabul ettiğinden bu yana ABD  aidatları kesmiş durumda. Habere göre söz konusu ödenmemiş borcun tutarı şimdiden 500 milyon dolara ulaştı.

UNESCO’nun Arap ülkeleri üyeleri son zamanlarda  kuruluşun liderliğini elde etmek için büyük bir çaba içinde. Özellikle son başkanlık ön seçiminde Katar ile Fransa’nın yaklaşık aynı oyu alması İsrail ve ABD’yi endişelendiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Paris’teki UNESCO toplantılarında,  Batı Şeria’daki Hebron şehrinin Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesine dahil  edilmesi ve Kudüs’ün Yahudi dini ile bağının görmezden gelen kararlar ABD’nin bu tutumunda etkili oldu.