Kısa kollulara veda, uzun kollulara merhaba

Bu hafta içinde özellikle pazartesi gecesi ve salıdan itibaren, neredeyse hafta sonuna kadar, içinde bulunduğumuz mevsimi yaşayacağız. Yağış da geliyor.

Deyvi MULİNAS ŞALOM Meteoroloji
25 Eylül 2017 Pazartesi
(Skiron’dan alınmıştır)


İSTANBUL’DA SALI GÜNÜNE DİKKAT

İstanbul’da pazartesi gece saatlerinden itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Rusya tarafında oluşan 1040 mb’lik yüksek basıncın güneye hareketi ile kuzeybatıdan serinlik ve yağış beraber girecek gibi gözüküyor. Pazartesi gecesi yağış geçişleri başlayabilir. Ancak özellikle salı öğleden sonra ve çarşamba günleri daha yoğun yağış bekliyoruz. Bu yağışlı sistem şu anda beş gün boyunca aralıklarla devam edecek gibi duruyor. Ancak soğuma adım adım beş güne yayılacak. Cumaya kadar 20 derecenin altını görebiliriz. Daha önce uyardığımız durumu tekrar hatırlatmakta fayda var. Marmara Denizi hâlâ sıcak ve 25 derece civarında... Bu da yukarıdan gelen soğuk havayla beraber oluşacak nemi arttıran bir etken. Marmara Denizinde olgunlaşan yağış yerel olarak etkilediği yerlerde yine sel ve su baskınlarına sebebiyet verebilir. Dolu ve gök gürültüsü ile şimşek eşlik edebilir.  Sıcaklık düşüşünü ise net olarak salı öğlenden sonra hissedeceğiz. Pazartesi ve salı en yüksek sıcaklıklar 25 derece. Ancak salı öğlen ve sonrası 4-5 derecelik azalma olabilir. Çarşamba 21 derece. Tekrar hatırlatalım, cuma günü sıcaklıkların 20 derecenin altına düşme ihtimali var. 7 Ekim civarında ise kısa süreli bir ‘yaz’ gelebilir.

FIRTINA İHTİMALİ

Ayrıca pazartesi gecesinden sonra yine beş gün boyunca kuvvetli rüzgâr ve zaman zaman fırtına ihtimali de var. Bu sadece Marmara Denizi için geçerli değil. Karadeniz pazartesiden, Ege ve Akdeniz de salıdan itibaren kuvvetli rüzgarlı günler geçirmeye başlayacak. Ege, Marmara ve Karadeniz’de poyraz, Akdeniz’de karayelden fırtına ihtimali var.

YURT GENELİ

Bahsettiğimiz soğuk karakterli sistem nedeniyle tüm yurtta ortalama salı akşamından geçerli olmak üzere 4-5 derecelik sıcaklık düşüşü beklemekteyiz. Yağış durumuna baktığımızda ise perşembeye kadar kuzey bölgeler Marmara, Ege’nin doğusu ve kuzeyi, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı etkilenecek ancak perşembe ve cuma etki alanını genişletmesi ve Ege ve Akdeniz’de de sağanak yağışların görülmesi ihtimali var.

Ankara’da üç gün parçalı bulutlu bir hava var. Sıcaklıklar etap etap düşüyor. Pazartesi 27 derece olan sıcaklık çarşamba 23-24 dereceyi bulur. Gece sıcaklıkları 10 derece civarlarında.

İzmir’de de üç gün boyunca parçalı bulutlu bir hava beklenmesine rağmen sıcaklıklar adım adım düşüyor. Özellikle poyraz salı şehrin sahil bölümünde etkili çarşamba ve perşembe de devam eder. Pazartesi 28 derece beklenen sıcaklık, iki - üç gün boyunca üç derece azalacak.

BÖLGELER

Marmara Bölgesinde yağış akşam saatlerinde batıdan giriş yapıyor salı tüm bölgeye yayılıyor. Bölge genelinde aralıklarla yağışın beş gün devam etmesini bekliyoruz. Pazartesi Trakya tarafında, salı akşamdan sonra tüm bölgede sıcaklıklar beş derece azalacak. Sıcaklıklar ortalama olarak 25 derecelerden cumaya kadar 20 derece seviyesine, hatta aşağısına inmiş olacak.

Ege Bölgesinde deniz tarafında salıdan itibaren kuvvetlenecek rüzgâra dikkat. Bölgenin doğusu ve kuzeyi salı yağış alabilir. Sıcaklıklar çarşamba günü hava çıkıyor ancak perşembe gecesi tekrar bu sefer sahiller de dahil olmak üzere yağış giriyor. Hava sıcaklığı yağışın kesileceği çarşamba da dahil olmak üzere üç gün içinde 3 - 4 derece azalıyor.

Akdeniz Bölgesinde sahil kesimi salı akşamından itibaren karayel fırtınasına hazırlanıyor. Antalya 29, Adana 31, Isparta 26 derece. Sadece 1 - 2 derecelik sıcaklık düşüşü beklentimiz var. Onun dışında üç gün kayda değer bir yağış ve değişiklik yok.

Karadeniz Bölgesi özellikle salı yağışlı havanın etkisine giriyor. Önce batı ve sonra doğu tüm bölge etkilenmeye başlıyor. Bölgenin batısında su baskını ihtimali olabilir. Aynı ihtimal daha sonraki günlerde doğusu için de geçerli. Sıcaklıklar 4 - 5 derece azalacak…

İç Anadolu Bölgesinin kuzey kesimleri de yarın yağışlı havadan nasibini alıyor. Bölgede gece sıcaklıkları düşük, 10 derece civarında. Üç gün içinde ortalama şu anda 24 - 25 olan sıcaklık 4 - 5 derece azalacak.

Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeyi çarşambadan itibaren yağıştan etkilenmeye başlayacak. Bu bölgemizde de gece sıcaklıkları çok düşük. 23 derecelerden 20 derecelere düşmeye hazırlanıyor. Gece sıcaklıkları 3 - 4 dereceye kadar düşüyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sıcaklıklar artık aşırı değil. Hatta 30 derece civarında hatta altında seyrediyor. Ancak ne yazık ki yine yağış haberi veremiyoruz. Üç gün bu sıcaklıklarda ve yağış yok.

MARIA KASIRGASI NE DURUMDA?

 

Uydudan çekilen son görüntüde Maria’nın kuzeybatı tırmanışına devam ettiğini ancak gücünün kategori 1’e kadar düştüğünü görüyoruz. Dağılan kolları Carolina bölgesine ulaştı ancak ilerleyen saatlerde bu kollar biraz daha yaklaşacak. Bu büyük bir hasara neden olmayacak gibi gözüküyor çünkü merkezin oraya ulaşması beklenmiyor. Bugün ve yarın kolları etkiledikten sonra yönü batıya yani denize doğru devam edecek ancak hâlâ ABD sahillerine ve Kanada’ya yakın olacak. Daha evvelden de yazmıştım güçlenmesini kesinlikle beklemiyorum.

LEE SÜRPRİZİ

Resimde hemen üst sağda göz çıkartan bir kasırga daha dikkatinizi çekmiştir. Bu kasırga Lee Kasırgası. Maria’dan bile önce oluşmuş, önce kategori 1’e yükselmiş sonra tropik fırtınaya dönmüş şimdi tekrar kategori 1’e yükselmiş durumda. Bu kasırga büyük bir sürpriz olmazsa varlığını denizde sürdürüp denizde son bulacak gibi gözüküyor.