Serin ve yağışlı havanın etkisine giriyoruz

İstanbul için tahminimize geçmeden önce Batı ve Orta Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısını verelim.

Deyvi MULİNAS ŞALOM Meteoroloji
21 Ağustos 2017 Pazartesi

Cephesel olan ve güneyden kuzeye doğru ilerleyen yağışlar bugün özellikle Batı ve Orta Karadeniz’de etkili yağışlara, sel ve su baskılarına sebebiyet verebilecek düzeyde olacakmış gibi gözüküyor. Özellikle Bolu, Kastamonu hattına dikkat! Ayrıca İç Ege, Marmara’nın en doğu tarafı Kütahya ve Eskişehir de bugün su baskını ve şiddetli yağış açısından riskli bölgeler ve kentler arasında.

İstanbul’da bugün yerel olarak kısa süreli yağış geçişleri gözlenmeye başladı. Ancak esas şehir genelinde etkili yağışın bu gece ve yarın olması daha kuvvetli ihtimal. Bu yağışa şimşek, gök gürültüsü eklenebilir. Yalnız yerel yağışların gücünü kestirmek zordur. Yağış kütlesinin geldiği noktada yine etkisi kuvvetli olabilir. O yüzden bugün de şemsiyelerimizin yanımızda bulunmasında fayda var. Yarın yağmurla beraber belirgin sıcaklık düşüşü de beklemekteyiz. İstanbul’da salı günü 23 derecelik hava sıcaklığı beklemekteyiz. Bugün ise sıcaklığın 28 derece olmasını bekliyoruz. Bu yağışın çarşamba günü de yerel olarak zaman zaman etkili olmasını, perşembe günü de etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Çarşamba günü beklediğimiz en yüksek sıcaklık 25 derece. Bu arada şunu da söyleyelim; İstanbul’da yaklaşık beş gün boyunca 30 derecenin üstünde sıcaklıklar zor gibi gözüküyor.

Yağışın en etkili olacağı bölge Karadeniz Bölgesi. Özellikle batı ve orta kesimi pazartesi ve salı su baskını ve sel riskiyle karşı karşıya. Çarşamba doğu bölgelerde de yağışın kuvvetlenmesini bekliyoruz.

Marmara Bölgesi genelinde de üç gün boyunca sağanak geçişleri görmemiz mümkün. Özellikle bölgenin orta ve doğusunda yağışların kuvvetli olmasını bekliyoruz. Doğu bölümler sadece bu gece ve yarın değil bugün de kuvvetli yağış alabilir. Trakya bölümünde ise çok riskli bir oluşum gözükmese de güneybatı bölümlerinde (Çanakkale, Bursa, Balıkesir) sistemden etkilenebilir. Bölge genelinde Çarşamba da dahil olmak üzere yağışın devam etmesi olası…

Ege Bölgesinin iç kesimlerinde birkaç gündür bölgesel yağışlar gözüküyor. Gelen bu sistemle etkisi biraz daha artacak. Özellikle Kütahya taraflarına dikkat! Bölgenin kıyı kesimlerinde bugün yağış beklemesek de gece saatlerinden itibaren İzmir de dahil olmak üzere yağış geçişleri gözükebilir. İzmir’de sıcaklık üç gün boyunca 31-32 derece aralığında gözüküyor. Tatil bölgelerinin yoğunlukta olduğu Muğla ve çevresinde ise bugün yağış geçişleri gözlemlenebilir. Bölge genelinde çarşamba günü yağışın tamamen etkisini kaybetmesini bekliyoruz.

Akdeniz Bölgesinin batı kesimlerinde de yaz sağanakları gözüküyordu. Bu durum bugün de devam ettikten sonra yarından itibaren bölge genelinde yağış beklentimiz yok. Antalya’da bölgesel yağmurlarla beraber sıcaklık 30 derecenin de altına düştü. Adana 35 derecelerdeki hava sıcaklığını üç gün boyunca koruyacak.

İç Anadolu Bölgesinin özellikle kuzeybatı bölümlerine dikkat! Bugün Eskişehir’de kuvvetli yağış bekliyoruz. Başkent Ankara’da pazartesi yağmur var. Salı da hava bulutlu yağış geçişleri olabilir. Çarşamba ise havanın açmasını bekliyoruz ancak sıcaklık yükselişi beklemiyoruz. 28-29 derecelerde olacak. Bölge genelinde Konya’nın batı bölümlerinde de bugün yağış geçişleri gözükebilir. Kalan yerlerde bulutlu ve parçalı bulutlu bir hava olacak. Yarından itibaren bölge genelinde yağış beklemiyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi beklenen serinlemeden çok etkilenmiyor. Yurdun batısı serinlemenin altına girse de doğu bölümleri yine sıcaklarla mücadele etmeye devam ediyor. Bölgede yine 30 derece üstünde sıcaklıklar var. Tunceli - Malatya bölümü yine 37-38 derece sıcaklıklarla mücadele ederken, Erzurum, Kars taraflarında bu sıcaklıklar 31-32 derecelerde... Bölge genelinde üç gün yağış beklemiyoruz. Bir tek Doğu Karadeniz sınırına yakın yerlerde çarşamba yağış geçişi gözükebilir.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi için ise maalesef bu hafta da yağış haberi veremiyoruz. Bölge üç gün daha sıcakların etkisinde... 36 ila 40 derece arasında değişen sıcaklıklar mevcut.