Macaristan’da anti-Soros kampanyası antisemit mi?

Macaristan’da Yahudi milyarder George Soros aleyhine asılan posterler farklı görüşlere neden oldu.

Dünya
12 Temmuz 2017 Çarşamba

İsrail’in Macar elçisi, söz konusu kampanyanın nefret öğesi içerdiği gerekçisi ile Macar hükümetine rahatsızlığını iletti. Posterlerde Macar asıllı Amerikalı Yahudi milyarder Soros’un gülerken çekilmiş bir fotoğrafının yanında, ‘‘Son gülüşü Soros’a bırakmayalım’’ ifadesi yer alıyor. George Soros’un Macar hükümetine daha fazla göçmen alması gerektiği yönünde kamuoyu üzerinden çağrı yapmış, Macar hükümeti de karşı çıkmıştı.

İsrail’in Macaristan Büyükelçisi Yossi Amrani ve ülkedeki diğer Yahudi liderleri hükümete posterlerin antisemit olduğu gerekçesiyle kaldırılması için çağrıda bulundu.

Amrani, posterlerle ilgilenmiş herkese sonuçları tekrar düşünmeleri için şu mektubu yazdı: ‘’Tarihe de bakıldığı zaman bu tip bir kampanyadan kimse bir fayda sağlamamıştır. Şu an belirli bir kişiye, politik bir eleştirinin çok ötesinde olan bu kampanya sadece üzücü anıları canlandırmakla kalmıyor, nefret ve korku içeriyor. Bu tip durumlarda yetkili mercilere sesimizi duyurmak ve bu kampanyayı sonlandırmalarını talep etmek bizim sorumluluğumuzdur’’ dedi. Bu tip mektupların her zaman önce İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandığı biliniyor.

Pazar günü İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ‘’İsrail herhangi bir ülkedeki antisemit söylemlerin her zaman karşısındadır ve bu tip nefrete maruz kalan Yahudi cemaatlerinin yanındadır. İsrail Macaristan Büyükelçisi tarafından yapılan yazılı açıklamanın tek amacı da bu prensiptir. Yapılan açıklamanın hiçbir şekilde, demokratik yollarla seçilmiş İsrail hükümetlerini baltalamaya çalışan organizasyonları fonlayan ve İsrail’in kendini savunma hakkına karşı çıkan George Soros’a karşı yapılan eleştirilerin meşruiyetini sorgulamak değildir’’ dendi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın sözcüsünün basına yaptığı açıklamada ise, “Macar hükümetinin amacı Soros’un yasadışı göçmenlerin alımını destekleyen göçmen kampanyasını durdurmaktır. Hükümetimiz Soros’u Yahudi olduğu için değil, kontrolsüz bir şekilde Avrupa’ya göçmenlerin alınmasını desteklediği için eleştirmektedir” dedi.

Konu, geçtiğimiz hafta Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya gelen İsrail Aşkenaz Baş Hahamı David Lau’nun görüşmesinde de gündeme geldi. Lau görüşmenin ardından Orban’ın bakış açısını anladığını, argümanların kişilerden çok savunulan görüşlere odaklanması gerektiğini belirtti.

Lau’nun Yardımcısı Pinchas Tenenbaum da hafta sonu Jerusalem Post’a verdiği demeçte, “Yahudi biri ile bir itilaf yaşamanız her zaman sizi antisemit yapmaz. Bu olayda da konu Soros’un Yahudi geçmişi olmadığı için protestonun antismet olduğu düşünülmüyor” dedi.