Simone Veil’in cenaze törenini Fransa Hahambaşı Haïm Korsia gerçekleştirecek

30 Haziran’da hayatını kaybeden Simon Veil, 5 Temmuz’da düzenlenecek olan resmi törenin ardından Montparnasse Mezarlığında eşinin yanına defnedilecek. Fransız Basın organı Journal du Dimanche’in haberine göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da cenaze törenine katılacak.

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Dünya 0 yorum
4 Temmuz 2017 Salı

Simone Veil 2005 senesinde yayınlanan, ‘Ben Yahudiyim / Le suis Juive’ başlıklı yazısında mezarının başında kadiş okunmasını istediğini belirtmişti.

Dini törenden önce Invalides’de Emmanuel Macron başkanlığında bir anma töreni düzenlenecek. Törene eski cumhurbaşkanlarından François Hollande, Nicolas Sarkozy, Valéry Giscard d’Estaing ve birçok devlet adamının katılacağı belirtildi.

Cuma günü internet üzerinden başlatılan, ‘Simone Veil Pantéhon’a defnedilsin’ başlıklı imza kampanyaları devam ediyor. Simone Veil’in torunu Déborah pazartesi sabahı Europe 1 Radyo kanalında yaptığı konuşmada, “Bunu çok etkileyici buluyorum. Ama büyükannem ve babamın 65 senelik birliktelikten sonra ayrı kalırlarsa çok mutlu olmayacaklarını düşünüyorum” dedi.

 

1 Yorum