Şef Sibel Pinto, Paris’te Türk - Sefarad mutfağını tanıttı

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Yaşam
31 Mayıs 2017 Çarşamba

Sorbonne İnsan Hakları Derneği 19 - 26 Mayıs tarihlerinde ‘Mavi Nokta: İnsanlığın Buluşma Noktası / Point Bleu- Point de Rencontre de l’Humanité’ isimli bir festival düzenledi. Sorbonne İnsan Hakları Derneği farklı profillerden gençleri bir araya getiriyor. Muratcan Sabuncu yönetimindeki derneğin amacı bu gençleri insan hakları konusunda bilinçlendirmek, insan hakları mücadelesini hayatın bir parçası kılmak ve “bir yerdeki adaletsizlik, her yerde adalete tehdittir” diyerek tüm insan hakları ihlallerine karşı, daha iyi bir dünya ve herkesin insanca yaşaması için çalışmak. Bunun için de konferanslar, tartışmalar, film gösterimleri gibi farklı etkinlikler düzenliyor.

Bu sene düzenlenen ‘İnsanlığın Buluşma Noktası’ Festivalinin en önemli çıkış noktası ise insanlar tarafından az bilinen kültürlerin çeşitli etkinliklerle tanıtılması.

Festivalin açılısı Sorbonne’da Afrika Müziği atölyesi ile yapıldı. Nicola Sergio’nun verdiği konserin gelirleri Paris Üniversitesinde okuyan mülteci öğrencilere bağışlandı. Daha sonraki günlerde Abdollah Kiaie, Pers Kaligrafi atölyesi düzenledi. Co-Existance günü kapsamında Paris Büyük Camisi, Budist Tapınağı ve Saint Germain de Près kilisesi ziyaret edildi. Tamarionni & Elga Porchkhidze, Gürcistan müzikleri ve danslarından oluşan bir performans sergilediler.

Festival, 28 Mayıs Pazar günü düzenlenen bir yemek atölyesi ile sona erdi. Gazetemiz yazarlarından, Eğitmen-Şef Sibel Cuniman Pinto ve eşi Harun Pinto’nun kurdukları Action Kashkarikas kapsamında düzenlenen atölye Paris’te Le Janissaire Restaurantında gerçekleştirildi. Gençlerin özel ilgi gösterdiği etkinlikte Pinto, Türk-Sefarad mutfağının tarihçesi, gelişimi ve geleceği konusunda bilgi aktardı. Atölyede zeytinyağlı kabak kabuğu yemeği ‘kashkarikas’, fırında kabak böreği ‘almodrote’, pırasa köftesi ‘albondigas’ ve portakal tatlısı ‘portokalapita’ yapımı öğretildi; gençler de kolları sıvayıp yemek yapımına bizzat katıldı. Fransız, Türk, Amerikan, Arjantinli ve Koreli katılımcılar mutfağın gıda israfını önleyici konseptinden etkilendiler, tarifleri not aldılar. Atölye sonrası yemekler hep birlikte afiyetle yenildi. Toplanan bağış Action Against Hunger organizasyonu kanalıyla açlıkla mücadele eden dünya çocuklarına aktarılacak.

Siz de sevgili dostlarım Sibel ve Harun’un bu güzel mücadelesine destek olmak isterseniz projelerine bağışta bulunabilirsiniz. Internet üzerinden bağışlarınız için: https://my.actionagainsthunger.org/fundraise?fcid=703924

Sorbonne İnsan Hakları Derneğinin temel ilkesini gönülden destekliyorum. Dilerim bir gün din, dil, irk, cinsiyet ayrımı olmayan bir dünyada yasayabiliriz.