Girne Sinagogunda İlk Ahnasat Sefer Tora kutlaması

Kuzey Kıbrıs Yahudi toplumundaki ilk Ahnasat Sefer Tora kutlaması, 27 Nisan akşamı gerçekleşti. Girne Olivium Otel’deki coşkulu törene Kıbrıs Türk kesimi, Türkiye, Amerika, Şili, İsrail, İsviçre, Bulgaristan, Ukrayna ve diğer ülkelerden 160 davetli katıldı.

Nazlı DOENYAS Dünya
3 Mayıs 2017 Çarşamba

Ahnasat Sefer Tora töreninde sinagoga gelen yeni veya tamiri yapılmış Sefer Tora, bir gelin gibi saygı ve neşeyle karşılanır ve onuruna kutlamalar yapılır. Tarihte Girne Sinagoguna gelen ilk yeni Sefer Tora özelliğini taşıyan bu Sefer Tora, Sofer R. Betsalel Yakont tarafından yazıldı ve Miami’den Mr. Hillel Frakas tarafından bağışlandı.

Ahnasat Sefer Tora törenlerinde, yeni Tora rulosunda bir, bazen birkaç harf eksik bırakılır ve kutlama esnasında o eksik harfler davetliler tarafından tamamlanır. Bu geleneğin çıkış yeri, Tanrı’nın Moşe Rabenu’ya emrettiği en son mitsva, yani Tora’nın 613. mitsvasıdır. Bu mitsva, her Yahudi’nin kendisi için bir Sefer Tora yazmak üzere elinden geleni yapması mitsvasıdır. Yeni gelen Sefer Tora’daki eksik bir harfi tamamlayarak, o kişi o Sefer Tora’yı yazmış gibi sayılmakta, bu mitsvayı gerçekleştirebilmekte. Bunun yanında iki harfin birleşimi olarak yazılan harflerle birlikte Tora’daki toplam 600 bin harf, Sina Dağında Tora’yı alırken orada fiziksel olarak bulunan 600 bin kişiyi temsil eder. Yani her bir Yahudi için Tora’da bir harf vardır, bu da Yahudilerin hiçbir zaman yok olmayacağı ve hiçbir zaman Tora’sız kalmayacakları anlamına gelir. Tamamlanan harf, simgesel olarak bunu ifade eder.

 Eksik olan harfler tamamlandıktan sonra Sefer Tora kaldırılarak halka gösterilir ve “Vezot  aTora... - Bu, Moşe’nin İsrailoğulları’nın önüne koyduğu Tora’dır...” duası bir ağızdan söylenir. Bu dua ile sinagoga gelen Sefer Tora’nın, Sina Dağında verilen Tora’nın tamamen aynısı olduğu, Tora’da hiçbir şekilde değişiklik yapılmasının mümkün olamayacağı belirtilir.

Girne Sinagogunun Sefer Torası’nın eksik harfleri Kıbrıs Yahudi Toplumu mensupları ve dünyanın çeşitli ülkelerinden tören için gelen davetliler tarafından tamamlandı.

Basel’den gelen Rav Zalman Wishedsky törende yaptığı konuşmada, şu an bulundukları yerden 59 km ötede eskiden toplama kampları bulunduğunu, günümüzde ise R. Chaim Hillel Azimov ve eşi Devora’nın özverili çalışmalarıyla Kuzey Kıbrıs Yahudi Toplumunun günden güne canlanmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Duygularını Rav Jonathan Sacks’ın sözleri ile şöyle ifade etti: “Naziler her  bir Yahudi’yi  nefret içinde arıyordu, biz ise her Yahudi’yi sevgiyle arıyoruz.” Daha sonra törene İstanbul’dan katılan Aşkenaz Topluluğu Hahamı Rav Mendy Chitrik söz aldı. Kuzey Kıbrıs Yahudi Toplumunu yeni Sefer Tora’ları için kutladı.

2008’de aktif olmaya başlayan Kuzey Kıbrıs Sinagogu aynı zamanda bir Yahudilik merkezi olarak da Kıbrıs Yahudi Toplumuna hayatın her alanında rehberlik ediyor (http://www.chabadnorthcyprus.com). Sinagog her Şabat gecesi ve sabahı açık. Sinagogda Şabat ve bayramlarda yemekler düzenleniyor, kaşer yemekler mevcut ve isteğe göre otellere de yollanılabiliyor. Merkezde çocuklara okul öncesi Yahudilik eğitimi sağlanmakta, birebir çalışma oturumları düzenlenmekte, hastaneler ve cezaevleri ziyaret edilmekte, yetişkin eğitim sınıflarına öncülük edilmekte ve topluma ve Yahudi turistlere güvenilir yiyecek tedarik edilmekte. Sinagog ve Yahudilik Merkezinin tüm aktiviteleri Haham Akaal R. Chaim Asimov tarafından hazırlanıp uygulanırken, bu faaliyetlerde R.Asimov’un en büyük yardımcısı eşi Devora.