Fransa Baş Hahamı Korsia’dan ‘Macron çağrısı’

Fransa Baş Hahamı Haïm Korsia, salı günü yaptığı bir açıklamada, “Fransa’ya inanan ve içinde umut taşıyan herkes Macron’a oy vermeli. Çünkü Macron, kardeşlik umudunu taşıyan adaydır” dedi.

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Dünya
26 Nisan 2017 Çarşamba

Avrupa’nın önemli Yahudi cemaatinin başkanına göre Marine Le Pen ve aşırı sağ partisi ‘Kazanca indirgenmiş bir Fransa’yı’ temsil ediyor.

“Birisini reddeden politikalar -bu kim olursa olsun- hâkim olduğu zaman Fransa, Fransa değildir. 11 Ocak 2015’te gerçekleşen yürüyüşten sonra daha da fazla beliren kardeşlik ruhunu savunmalıyız. Bu kardeşlik ruhu kendisini sandıklarda göstermelidir” diye ekledi.

Korsia açıklamasının devamında, “Fransa’nın değişmez özelliği açık görüşlülüğü ve dünyaya açık olmasıdır. İbranicede ‘France’ kelimesi -Tsarfat- yani pota demektir. İçinde bazı metallerin olmadığı bir pota düşünebilir miyiz? Fransa’da potaya her tür metali, her tür insanı, her tür kökeni koyuyoruz. İkinci turda kesinlikle Emmanuel Macron’a oy verilmeli. Bunun ideolojik yakınlık ile bir ilgisi yok, ben tarafsız olmak zorundayım. Ama içinde bulunduğumuz bu durumda tarafsız olamayız. Yves Simon ‘Sessizlik her zaman yanıltıcı ya da suç ortağıdır’ demişti. Bugün, oy vermekten vazgeçmek yanılmak ya da suç ortağı olmaktır. Söz konusu Fransa iken ayak sürtmek gibi bir imkân var mıdır? Cumhuriyet bizi çağırıyor” dedi.