Şemeş Karmiel yine büyüledi

Hazinedar: Sizin çocuklarınızın bu topraklarla bağının kopmaması benim çocuğumun geleceği açısından da çok önemli

Selin SEVİNDİREN Toplum
5 Nisan 2017 Çarşamba

Cemaatimizin profesyonel ruhlu amatör dansçıları Yahudi kültürünün tüm renkleriyle sahnede on ikinci yılını devirdi.

 

1 Nisan Cumartesi akşamı Beşiktaş Belediyesinin katkıları ve Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın katılımıyla 12 yıldır geleneksel hale gelen Şemeş Karmiel gösterisi Mustafa Kemal Kültür Merkezinde gerçekleşti. Hahambaşı Rav İsak Haleva, Murat Hazinedar’a diasporada dengeyi kurmayı çabalayan Yahudileri simgeleyen ‘Damdaki Kemancı’ simgesi olan gümüş objeyi sunmadan önce, Hazinedar sürekli alkışlarla kesilen bir konuşma yaptı. Başkan Hazinedar, toplumu zenginleştirenin farklı kültürlerin bir arada yaşaması olduğunu bildiğini ve Yahudi inanışına sahip Türklerin 500 seneyi aşkın bir zamandır bu topraklara en fazla değer katan toplumlardan biri olduğunu belirtti. Hazinedar bugünün ikliminde üniversite çağına gelen gençlerin birçoğunun yurt dışı eğitimi seçmesi bağlamında, “Sizin çocuklarınızın bu topraklarla bağının kopmaması benim çocuğumun geleceği açısından da çok önemli” dedi.

Bu yıl Genel Yönetmen ve Koreograf Verda Hason Darsa’nın liderliğinde Şemeş Karmiel’e ilk kez 55 kişilik bir çocuk grubu eşlik ederken yaşı 18 ila 50 arasında değişen 70 kişi, sayısı 750’i bulan seyirci topluluğunu büyüledi.

18 dakikalık dört şarkılık potpuriden oluşan ‘Galata’da bir Aşk Hikâyesi’ teatral dansı gecenin en çok konuşulan gösterisi oldu. Horon dansı ve ultra-Ortodoks Yahudilerinin Ağlama Duvarı görüntüleri önünde sevinçli anlarının resmedildiği dans görsel bir şölendi. 4,5 yıl evvel hayatını kaybeden takım arkadaşları Alp Alkaş anısına gerçekleştirdikleri lirik dans seyircileri duygulandırdı. 6-7 yaş ve 8-9-10 yaş grubunun sevimli dansları ve 70 kişinin aynı anda gerçekleştirdiği Ose Şalom dansı göz kamaştırırken Hava Nagila şarkısı eşliğinde 125 kişinin final selamlaması ise dakikalarca ayakta alkışlandı.

Şemeş Karmiel’e Uriel Shlomi şarkılarıyla eşlik ederken, Alexander Bronsky de kemanıyla sahne aldı.

Özverili ekibin uzun soluklu gösterilerinin hayata geçirilmesinde katkıda bulunan başta Sami - Tova Sagol’a (Keter Plastik) ve diğer tüm sponsorlara teşekkür edilmesiyle masalsı gecenin sonuna gelindi.

İsrailli Sanat Direktörü ve Koreograf Shlomo Maman’ın önderliğinde beş aydır çalışan ekip ülkemizi temsilen mayıs ve ağustos aylarında İsrail’deki festivallere katılacak.