Alman nüfusunun dörtte biri antisemit

Alman Bielefeld Üniversitesinden Dr. Andreas Zick, “İsrail ile ilgili eleştiriler söz konusu olduğunda Alman nüfusunun yüzde 20-25’i antisemit söylemlerde bulunuyor” dedi.

Dünya
29 Mart 2017 Çarşamba

Almanya’da uzun yıllardır yabancı düşmanlığı konusunda kamuoyu anketleri yapan Dr. Andreas Zick, son anketinin sonuçlarını ‘endişe verici’ olarak nitelendirdi. İsrail’in Ynet haber ajansına konuşan Dr. Zick, “Özellikle popülizm hareketi olan sağ kanatta, antisemitizmde yükseliş göze çarpıyor. Ancak geleneksel anlamdaki antisemitizm ile modern antisemitizm arasında farklar görüyoruz: Geleneksel antisemitizm oldukça düşük, İsrail ile ilgili eleştirilere bağlı olan antisemitizm ise önemli oranda bir yükselişte” dedi. 

Dr. Zick’e göre, “Antisemitizm farklı şekillerde kendini gösterebilen bir düşmanlık.” Zick, bu konudaki açıklamasına şu şekilde devam ediyor: “Biz buna grup-merkezli düşmanlık deriz ve göçmen direncine önemli ölçüde bağlıdır. Dolayısıyla Almanya’daki antisemitizm ayrıca anti-İslam duygularına da bağlıdır. Bu da Almanya’da neden bu kadar nefret suçu olduğunu açıklar. Örneğin Berlin’de, 2016 senesinde Yahudilere karşı yaklaşık 500 saldırı gerçekleşti ve bu da Yahudilerin toplumun bir parçası olarak görülmediklerini, yabancı olarak görüldüklerini gösterir.”

Kendisiyle yapılan röportajda “Araştırmalarınıza göre Yahudilerin tehlikede olduğunu söyler miydiniz?” sorusuna Dr. Zick’in yanıtı şöyle oldu:

“Evet, bunlar somut tehlikelerdir ve birçok açıdan değerlendirilebilir. Genel nüfusta antisemitizm, İsrail’in eleştirilerinden doğan modern antisemitizm, özellikle radikal Müslüman cemaatlerden gelen Müslüman antisemitizmi.”

Konunun uzmanı olan akademisyen, antisemitizmin yok olmayacağını ve Avrupalı sağcıların Müslüman nefretleri yüzünden İsrail yanlısı olduklarının düşünülmesinin de yanlışlığını vurguladı ve “Ülkedeki Yahudilere karşı antisemitizm ile ilgili daha sıralanacaklar var ancak açıklamalarım daha karmaşık bir manzara ile karşı karşıya olduğumuzu gösterir’ şeklinde konuştu.