Amerikan yönetiminden İsrail’e görülmemiş destek

ABD-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi AIPAC’ın yıllık konferansında konuşan Washington yönetiminin önemli isimleri İsrail’e desteklerini açık bir şekilde dile getirdi.

Dünya
29 Mart 2017 Çarşamba

ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE: “Çözüm arayışımız devam ediyor”

ABD Başkan Yardımcısı Pence, İsrail-Filistin sorununa çözüm arayışlarının devam ettiğini ve konsolosluğun Kudüs’e taşınmasının hâlâ ciddi  olarak düşünüldüğünü kaydetti. 

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence pazar akşamı yaptığı açıklamada İsrail ile Filistinliler arasında kapsamlı ve kalıcı bir barış anlaşması yapmak istediklerini belirtti.

Yahudi Kuruluşu AIPAC’ın yıllık konferansı öncesinde 18 bin kişilik bir kalabalığa ilk kez hitap eden Pence, ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefinin dünyanın en karmaşık bölgesinde barışı sağlamak olduğunu dile getirdi. Pence, “Böylesi bir barışın sağlanabilmesi ve uzlaşmaya varılabilmesi için bir kaçınılmaz olarak bir takım tavizlerin verilmesi gerekir. Ancak, Başkan Trump asla İsrail Devleti’nin güvenliğini tehlikeye atacak bir tavizde bulunmayacaktır” dedi.

Kalabalığa seslenen Pence konuşmasına şöyle devam etti: “Kudüs’ün barışı ve Kudüs’ü evi olarak gören herkes için dua ediyoruz. Başkan Trump ve ben İsrail için bugün ve her zaman dimdik duracağız.”

Pence’in ardından konuşan AIPAC Başkanı Lillian Pinkus, Başkan Yardımcısı’na teşekkür ederek, İsrail’e olan yaklaşımlarından dolayı şükranlarını sundu.

Pence, ülkedeki Yahudi mezarlıklarına yapılan saldırılar döneminde antisemit içerikli olayların karşısında olduğunu vurgulayan Amerikan yönetimindeki ilk üst düzey resmi yetkiliydi.

Başkan Yardımcısı konuşmasında, ABD Başkanı ile Kongre’de antisemitizmi lanetlediği gün hiç olmadığı kadar gurur duyduğunu da vurguladı. Pence,”Başkan sözünün eri biri ve bir aksiyon adamı. Uzun süredir ABD’de ilk kez müttefiklerinin yanında, aynı zamanda da düşmanlarının karşısında olan bir başkan var” diyerek sözlerine devam etti. 

 

ABD’nin BM Elçisi: “İsrail’e sabah akşam çatma günleri sona erdi” 

ABD Yahudi lobisinin en güçlü kamuoyu oluşturma kurumu AIPAC’ın yıllık toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM’de artık İsrail aleyhinde haksız kararlar alınmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Geçtiğimiz aralık ayında BM’nin yerleşimler karşıtı kararına çekimser kalan ABD temsilcisinin hareketini utanç verici bulduğunu ifade eden Haley, bir daha böyle bir durum olmasına asla izin vermeyeceğinin altını çizdi. 

Söz konusu 2334 sayılı kararı tüm Amerikalıların karnına bir tekme olarak yorumlayan Haley, artık İsrail’in izole edilmesine müsaade edilmeyeceğini ve bu tür girişimlere misilleme yapılacağını söyleyerek tüm BM üyelerini uyardı. 

Haley şöyle devam etti: “Dostlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve İsrail’den daha büyük bir dostumuz yok.”