Diz ağrıları ve nedenleri

Diz ağrıları diz eklemini meydana getiren yapılardaki bozukluğa göre değişik sebeplerle meydana gelebilir. Bu ağrılara sebep olabilecek menüsküs, bursit, tendinit gibi rahatsızlıkları ve nedenlerine göz atalım.

Sağlık
16 Mart 2017 Perşembe

Op. Dr. Özgür KORKMAZ*

 

Bilindiği üzere dizde üç kemik vardır. Özellikle diz eklemini meydana getiren diz kapağından ayrı olarak femur dediğimiz üst kısımdaki ve özellikle tibia ve fibula dizimizin alt kısmındaki kemiklerde problem varsa diz ağrıları mutlaka olur. Eklemin etrafındaki bağ dokular, kaslar ve özellikle üst ve alt kemiğin arasında bulunan, şoku emen, bacağın rahat hareket etmesini sağlayan menüsküs dediğimiz C harfi şeklindeki yapılardaki bozukluklar diz ağrısının en büyük sebebidir. Dizin hasar görmesini engellemek için görev yapan bursa dediğimiz su kesecikleri bulunur. Bunların iltihapları bursit, tendinit gibi isimlendirilen rahatsızlıklarda dizlerde ağrıya sebep olan durumlardır. Ağrılar yanlış hareketlere bağlı olarak veya spor aktiviteleri, ani hareketler sırasında bağların, menisküsün yırtılmasına bağlı olarak oluşabileceği gibi özellikle 55-60’lı yaşlardan sonra kilo problemi olan veya ayakta çok fazla duran kişilerde kireçlenmeye bağlı olarak da görülebilir. İltihaplı romatizmalarda yaş ayrımı olmaksızın o bölgede ağrı, şişlik ve bazen ısı artışıyla kendisini gösteren romatizmalar çok sık diz ağrısına sebep olurlar. Bunların diğer yaralanmalar ve kireçlenmelerden farklı yanı istirahatta bile ağrının devam etmesi, ağrı kesicilere cevap vermemesi ve ağrı ile birlikte şişlik ve yanma olmasıdır.

ÖNEMLİ BELİRTİLER

Diz ağrılarıyla birlikte aşağıda sıralayacağımız belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde hemen bir ortopedi doktoruna başvurmak yerinde olacaktır:

• Özellikle uykudan uyandığınızda veya ters hareketlerde dizinizde kilitlenme var mı?

• Hareketler sonrası dizinizde şişlik ve ısı artışı oluyor mu?

• Çömelme ve ayağa kalkmada zorluk yaşanıyor musunuz?

• Yürüyüş dizde ağrılara neden oluyor mu?

• Dizinizde bükerek oturma durumunda dizde tutulmalar veya ağrılı durumlar yaşanıyor mu?

• Dizinizde yer yer şişlikler görüyor musunuz?

• Dizinizde bacağınızı salladığınızda hissettiğiniz bir tıkırdama veya boşluk hissi oluşuyor mu?

Diz ağrılarına neden olan rahatsızlıklar değişik şekillerde ve değişik hastalıkların sonucunda meydana gelebilmektedir. Diz ağrıları ile ilgili belirttiğimiz durumları yaşıyorsanız muayene olmanız gerekmektedir. Diz ağrılarının bir özelliği erken tedavi edildiğinde basit yöntemlerle tedavi edilebilmesidir. Ancak geç kalındığında diz ağrıları artacak ve tedavi de buna bağlı olarak zorlaşacaktır.

Zamanında tedavi edilmeyen diz ağrıları, diz kireçlenmelerine ve ameliyatlara uzanan bir tedavi sürecini beraberinde getirir.

*Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı,

Or Ahayim Hastanesi