Turizm Bakanı Avcı İsrail’de

Uzun süre sonra bakan seviyesinde İsrail’e ilk ziyareti gerçekleştiren Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsrailli meslektaşı Yariv Levin’le bir araya geldi ve önemli temaslarda bulundu.

Elda SASUN Dünya
8 Şubat 2017 Çarşamba

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın İsrail ziyareti büyük ilgi çekti. Ziyaretin tamamı, hem İsrail hem de Türk basını tarafından ilgiyle takip edildi.

Bakan Avcı öncelikle Tel Aviv’de gerçekleşen IMTM-2017 Akdeniz Turizm Fuarının açılışına katıldı. İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ile de bir araya gelen Avcı, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada dostluk mesajları verdi.  İsrail-Türkiye ilişkilerinin kısa zamanda 2010 öncesine döneceğini belirten Avcı,  bu konuda elinden geleceğini ifade etti.

Olumlu ve sıcak tavırları ile dikkat çeken Nabi Avcı, bu ziyareti bölge huzuru için önemli ve kararlı bir adım olarak gördüklerini belirtti ve “İnşallah bu münasebetlerin sadece İsrail-Türkiye arasında değil tüm bölge halkları arasında bu zeminde gelişmesiyle bölgenin refahına ve istikrarına ciddi katkıları olacağına inanıyoruz. Bugün attığımız adımın da buna başlangıç olmasını diliyoruz.”

İsrail ve Gazze konusundaki soruları da yanıtlayan Bakan, İsrail yönetimine Hamas’dan bir mesaj getirip getirmedikleri yönündeki soru karşısında ise Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu ve bu alandaki muhatapları ile görüşeceğini belirtti. Avcı, “Yine de Türkiye olarak elimizden gelen sorumlulukları yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

Avcı, basın toplantısının ardından özellikle turizm alanındaki Türk ve İsrailli işadamları ile bir araya geldi. Başta turizm acenteleri olmak üzere, İsrailli sektör temsilcileri Türk Bakanı İsrail’de görmekten duydukları coşkuyu dile getirdi.

Türk Büyükelçisi Kemal Ökem’in yardımıyla ben de kendimi tanıttım, ziyareti sebebiyle duyduğum coşkuyu belirttim ilettim. Şalom gazetesinden olduğumu açıklayınca Bakan, “Buraya geldiğimden beri en çok duyduğum kelime Şalom” dedi ve Şalom gazetesini tanıdığını belirtti.