“Barışın ve işbirliğinin yolunu açmaya geldik”

Yedi yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’den bir bakan İsrail’i ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı 7-8 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği ziyarette, önemli temaslar gerçekleştirdi.

Yakup BAROKAS Dünya
8 Şubat 2017 Çarşamba

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsrail Turizm Fuarı (IMTM)  kapsamında, 7-8 Şubat tarihlerinde İsrail’i ziyaret ediyor. İki ülke arasında yedi yıldır kopuk olan ilişkilerin yeniden geliştirilmesi açısından bakanlık düzeyinde gerçekleşen bu ziyaret büyük önem taşıyor. Yapılan görüşmelerde turizm dâhil pek çok konu masaya yatırıldı. 23 yıldır düzenlenen IMTM Turizm Fuarı Akdeniz ülkelerinin turizm sektörü yetkililerini bir araya getirmekte, potansiyel alıcı ve satıcıların market hakkında  bilgi sahibi olmalarını sağlamakta. Fuar açılışına katılan Bakan Avcı, “Bütün provokasyonlara rağmen İsrail ile ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ve bu sayede provokasyonlara son vereceğiz” dedi. Basın toplantısında konuşan İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin, Türkiye ile ilişkilere büyük önem verildiğini ve bu ilişkilerin sürdürülmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye ile İsrail arasında turist sayısının artırılmasını hedeflediğini söyledi.

Bakan Nabi Avcı onuruna Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Kemal Ökem, 7 Şubat günü Hilton Otelinde bir öğle yemeği verdi. Bakan Nabi Avcı yaptığı konuşmada, “Sık kullandığım bir söz var. ‘Az laf çok iş’. Ben buraya sizi dinlemek için geldim. Turizm, kültür alanında ne gibi projeler geliştireceğimizi planlamak için geldim. Turizm dünya barışının da temelidir. Yunus Emre, ‘Gel tanış olalım, dost olalım’ der. Biz zaten tanışıyoruz. Ama buraya barışın, işbirliğinin yolunu açmaya geldik” dedi. 

Bakan Avcı aynı gün Ron Hundai ile birlikte Yafo’da bulunan Türk Kültür Evinin ve Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen ‘Türkiye-İsrail İlişkileri Fotoğraf Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. 2. Abdülhamit tarafından inşa ettirilen Yafo Büyük Saatinin yer aldığı meydanda bulunan Kültür Evi de Osmanlılar tarafından inşa edilmişti. Bu mekân Tel Aviv belediyesi tarafından elli yıllığına kullanılmak üzere Türkiye’ye tahsis edildi.

Zali De Toledo’nun başkanlığını yaptığı Türkiyeliler Birliği tarafından dernek mekânında düzenlenen etkinlikte Bakan Nabi Avcı İsrail’de yaşamakta olan Türkiyeliler ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bakan Avcı’nın bu gezi programında, Tel Aviv’den sonra, 8 Şubat günü Ramallah’ta Yaser Arafat Müzesi ile Arafat’ın kabri ve Kudüs’te Mescid-i Aksa ziyaretleri yer alıyor. Ayrıca bakanın Filistin Yönetimi Kültür Bakanı İhab Besisu de bir araya gelmesi söz konusu.