‘Arap İsrailli Kadın’ı anlatan film tabuları yıkıyor

Yönetmeni Arap, prodüktörü Yahudi olan ve Hayfa Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, Kanada’daki festivalde Özel Ödül alan film ‘Arada’ (In Between) Arap toplumundan tepki aldı.

Dünya
3 Şubat 2017 Cuma

Filmde adı geçen  İsrail’in en büyük Arap kasabalarından Umm al-Fahm yöneticileri Arap geleneklerine aykırı buldukları filmi eleştirdi ve boykot edilmesini istedi. 

Film geleneksel kasabasını ve hayatını terk eden Arap İsrailli bir genç kadının  dünyanın en liberal şehirlerinden Tel Aviv’e yerleşerek modern hayatı tercih etmesini anlatıyor. 

Kasabasındaki hayatı geride bırakmak isteyen genç kadın, Tel Aviv’de üç Arap kadın ile bir daireyi paylaşmaktadır.   Avukat ve liberal bir  Müslüman olan Leyla her gece çıkmakta gününü gün etmekte, Hıristiyan Arap olan Salma ise bir diskoda disk jokey ve  barmenlik yapmakta, kadınlardan hoşlanmaktadır.

Dairede yaşayan üçüncü Müslüman kadın ise çalışkan bir bilgisayar mühendisliği öğrencisidir ve nişanlısı ona tecavüz etmektedir.   Film, hepsi geleneksel hayatlardan gelen ve bir anda liberal bir dünyaya inen dört kadının hem birbirleriyle  hem de Tel Aviv’deki modern dünya ile karşı karşıya gelmelerini beyaz perdeye yansıtıyor. 

Filmin yönetmeni Maysaloun Hamoud hikayeyi şöyle özetliyor:

“Kahramanlarımız geleneksel ve tabularla dolu bir düzenden kopup yeni bir hayat kurmak istemelerine rağmen, bir şekilde Tel Aviv’de ‘Filistinli’ olarak etiketleniyor ve ayırımcılık ile karşılaşıyorlar. Kaçıyorlar ancak yine de kazanamıyorlar.”