Trump, Batı Şeria’daki İsrail yerleşimleri için konuştu

Beyaz Saray, İsrail- Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimler için Donald Trump Başkan olduğundan bu yana ilk defa fikir beyan etti: “Yerleşimlerin genişlemesi barışa yardımcı olmuyor.”

Dünya
3 Şubat 2017 Cuma

Perşembe günü Washington’dan yapılan açıklama, yıllardır ABD-İsrail ilişkilerinin kırılma noktası olan yerleşimleri, bir kez daha ikili ilişkilerin baş gündemine taşıdı. 

Söz konusu Washington açıklamasının , İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria’da yeni inşaat izinleri vermesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekiyor. 

Beyaz Saray’ın nispeten yumuşak bir üslupla yazdığı ve prensipte yerleşimlere karşı olmayan açıklamadaki ifade şöyle:  “Yerleşimlerin barışın önünde engel olduğuna inanmamakla beraber, hali hazırdaki yerleşim sınırları haricindeki alanlarda gerçekleşecek yeni inşaatların barış yolunda yardımı olacağını düşünmüyoruz.” 

ABD Başkanı Donald Trump ile Netanyahu, önümüzdeki iki hafta içinde bir araya gelecek. 

Söz konusu açıklama  İsrail yerleşimleri ile ilgili tam bir pozisyon almaktan kaçınarak şöyle devam ediyor: “Trump yönetimi yerleşimler konusunda tam kesin bir karar ve tutum sergilememekte ve konunun iki ülke arasında görüşmelerde çözüleceğine inanmaktadır. Başkan Trump ile Başbakan Netanyahu’nun yakında gerçekleşecek  görüşmesi sabırsızlıkla beklenmektedir.”