ABD meclisinde, İsrail’i eleştiren BM’ye mali yardımı kesme hakkında kanun teklifi

ABD Temsilciler Meclisinde iki milletvekili tarafından verilen kanun teklifi, İsrail’deki yerleşimler hakkında BM’nin verdiği olumsuz karar geri alınana kadar uluslararası kuruma tüm yardımın kesilmesini öngörüyor.

Dünya
2 Şubat 2017 Perşembe

Cumhuriyetçi milletvekilleri Kat Grannger ve Lee Zeldin tarafından verilen teklifin bir benzeri de Senato’ya da sunulmuştu.  ABD’nin kanun yapıcı iki meclisi halihazırda verilen kanun tekliflerini görüşüyor.  İsrail’deki Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’daki inşaatlarını eleştiren BM kararı geçtiğimiz yılın aralık ayında alınmıştı.

Obama Yönetiminin son ayında söz konusu karar BM Güvenlik Konseyinde ABD tarafından veto edilmeyince İsrail ve Cumhuriyetçi çevrelerde hayal kırıklığı yaratmıştı.

Ancak siyasi gözlemciler Başkan Donald Trump kabinesinin BM’ye yardımı tamamen kesmeyeceğini belirtiyor.  Geçtiğimiz günlerde yemin ederek görevine başlayan yeni hükümetin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Demokrat senatörlere, BM’ye mali destek vermenin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Öte yandan her iki meclisin Demokrat üyeleri BM’nin son yıllarda aldığı haksız  anti-İsrail tutuma rağmen, dünya barışı için çalışan örgüte maddi yardımı kesmenin sadece kurumdaki ABD etkisini azaltacağını savundu.