Avustralya Açık’ta şampiyon FEDERER

Roger Federer ve Rafael Nadal arasında oynanan tarihi 2017 Avustralya Açık finalinde kazanan taraf Roger Federer oldu. 29 Ocak Pazar günü oynanan final mücadelesinde Federer rakibi Nadal’ı 3-2’lik (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) skorla mağlup ederek 18. Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı.

Roza SABA MORHAYİM Spor
1 Şubat 2017 Çarşamba

Roger Federer, altı ay süren sakatlığının ardından kortlara geri dönüşünde Avustralya Açık tenis turnuvasına 17 numaralı seribaşı olarak katıldı. Federer, yarı finalde kendisi gibi İsviçreli Stanislas Wawrinka’yı 3-2’lik skorla mağlup ederek 28. Grand Slam finaline ulaşmayı başardı.

Turnuvanın 9 numaralı seribaşı İspanyol raket Rafael Nadal ise yarı finalde rakibi Bulgar Grigor Dimitrov’u 3-2’lik skorla mağlup ederek kariyerinin 21. Grand Slam finaline çıkmaya hak kazandı.

Roger Federer ve Rafael Nadal, iki ezeli rakip, iki efsane raket böylece 2011 Fransa Açık finalinin ardından ilk kez bir Grand Slam finalinde; 2017 Avustralya Açık finalinde karşı karşıya geldiler.

Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen Avustralya Açık tenis turnuvasının finali 3 saat 37 dakika sürdü. Final mücadelesinin her dakikası heyecan doluydu, kortta sergilenen oyun ise nefes kesiciydi.

Maçta ilk set yedinci oyunda kırdığı servis sayesinde 6-4, Federer lehine sonuçlandı. İkinci sette ise Nadal hâkimiyeti vardı. İspanyol tenisçi servis performansı düşen rakibinin iki kez servisini kırarak önce 4-0 öne geçti, ardından Federer’in yaptığı basit hata sayısının artmasıyla seti 6-3 kazanarak skoru 1-1’e getirdi.

Üçüncü sette bu sefer İsviçreli raket domine eden taraftı. Federer, bulduğu servis kırma şanslarını rakibinin aksine değerlendirerek 6-1’lik set sonucuyla 2-1 öne geçti.

Rafael Nadal’ın pes etmeye niyeti yoktu. Maçın dördüncü setinde oynanan dördüncü oyunda rakibinin servisini kırmayı başaran İspanyol raket 6-3’lük set sonucuyla karşılaşmayı final setine taşıdı.

Final setinin ilk setinde rakibinin servisini kıran Nadal avantajı ele geçirdi. Ancak sonrasında İsviçreli tecrübeli raket, İspanyol rakibinin oyununda büyük üstünlük kurarak altıncı ve sekizinci oyunlarda servis kırdı ve avantajı kendisine çevirmeyi başardı. Nadal’ın iki kez servis kırma puanı elde ettiği şampiyonluk servis oyununda Federer rakibine geçit vermedi ve elde ettiği ikinci şampiyonluk puanını değerlendirerek kazanan taraf oldu.

Kariyerinin 18. Grand Slam şampiyonluğu ile 35 yaşındaki Roger Federer, Avustralyalı tenisçi Ken Rosewall’un 1972 yılında 37 yaşında kazandığı Avustralya Açık şampiyonluğundan sonra açık dönemde Grand Slam şampiyonluğuna ulaşan ikinci en yaşlı erkek tenisçi unvanını elde etti. İsviçreli tenis efsanesine beşinci Avustralya Açık şampiyonluğunu getiren bu zafer aynı zamanda Andy Murray’i mağlup ederek elde ettiği 2012 Wimbledon şampiyonluğunun ardından gelen ilk Grand Slam şampiyonluğu oldu.

2017 Avustralya Açık sonucuyla beraber iki ezeli rakip Rafael Nadal ve Roger Federer arasında oynanan dokuz Grand Slam turnuvasında Roger Federer üç kez galip gelen taraf olurken, kazanılan final sayısı üstünlüğü hâlâ İspanyol tenisçi Rafael Nadal’a ait.

İstatistikleri bir kenara bırakacak olursak, aralarındaki ezeli rekabeti kort dışına taşımadan dostluklarını sürdüren Rafael Nadal ve Roger Federer ikilisi birbirlerine karşı sergiledikleri sportmen tavırlarıyla günümüz spor dünyasında önemli bir örnek teşkil ediyor. Aralarında yıllardır devam eden rekabetin birbirlerine duydukları saygıyı pekiştirdiğini Roger Federer’in maçın ardından söylediği şu sözler ile daha iyi görebiliyoruz; “Tenis zorlu bir spor, maç sonucunda berabere kalmak yok ancak eğer bu mümkün olsaydı beraberliği Rafa ile paylaşmaktan mutluluk duyardım.”

Roger Federer ve Rafael Nadal ikilisini bir arada görmeyi çok özlemiştik, haliyle kendilerine bir finalle doyamadık. Umuyoruz ki 2017 Avustralya Açık finali bu ikili için tenis dünyasında bir Rönesans olur ve bizler de onların kortlarda daha sık karşı karşıya gelmelerine tanıklık edebiliriz.

 

İstatistikleri bir kenara bırakacak olursak, aralarındaki ezeli rekabeti kort dışına taşımadan dostluklarını sürdüren Rafael Nadal ve Roger Federer ikilisi birbirlerine karşı sergiledikleri sportmen tavırlarıyla günümüz spor dünyasında önemli bir örnek teşkil ediyor.