İsrail Gazze’ye yardımı arttırdı

İsrail Savunma Bakanlığı Gazze’ye daha fazla yakıt, inşaat ekipmanı ve malzemesi transferi için gerekli düzenlemeleri yaptı.

Dünya
13 Ocak 2017 Cuma

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka kapsamında bölgeye girecek her tür yardım önce İsrail gümrüklerinden geçmeli ve savunma bakanlığından onay almalı. Daha evvel bölgeye ithal edilen inşaat malzemeleri terör amaçlı tünel yapımında, yakıt, demir gibi malzemeler de,  roket-bomba yapımında kullanıldığı için  kontroller çok sıkı uygulanıyor. 

Dahası İsrail, inşaat malzemelerinin sürekli olarak bölgeye transfer edilmesi ve bölgedeki binaların onarılmasında sorun yaşanmaması için İsrail’den Gazze’ye bir konveyör sistemi kuracağını açıkladı. 

Tarihte bir ilk olacak konveyör sistemi İsrail-Gazze sınırındaki Eretz Kapısına kurulacak ve onaylanan malzemeler buradan sürekli olarak Gazze’ye aktarılacak. 

Yedioth Aharonot gazetesinin haberine göre sistemin inşası yaklaşık olarak bir yıl sürecek.  Öte yandan son zamanlarda Gazze’deki evlere günde sadece üç saat elektrik verilmesi perşembe gecesi  sokak gösterilerine neden oldu. Normalde evlere günde sekiz saat elektrik veriliyor geri kalan zamanda mali gücü olanlar jeneratör çalıştırıyordu.   

Perşembe gecesi olan gösteride vatandaşların bazıları Gazze’deki enerji problemi için iktidardaki  Hamas’ı suçlarken, Hamas yetkilileri de  siyasi çatışma içinde oldukları Batı Şeria’daki  Filistin otoritesini suçladı.  Protesto gösterisinde bazı kişiler de elektrik kesintileri için  İsrail’i işaret etti.