Kudüs’te terör saldırısında ölen 4 subay toprağa verildi

Geçtiğimiz pazar günü Kudüs’te kaldırımda yürüyen vatandaşların üzerine yapılan kamyon saldırısı sonucu ölen 4 İsrailli teğmen 9 Ocak Pazartesi günü sonsuzluğa uğurlandı.

Dünya
9 Ocak 2017 Pazartesi

İsrail ordusu pazar gezmesi sırasında teröre kurban giden askerlerin kimliklerini, Erez Orbach, Sira Tzur, Şir Hajaj , Yael Yakutiel olarak açıkladı. 

Olay İsrail’de infial uyandırdı.   

Başbakan  Binyamin Netanyahu, kamyonla yapılan saldırıdan  IŞİD terör örgütünü sorumlu tutarken, İsrail Bayındırlık Bakanı ve eski general Yoav Galant, teröristlerin ailelerinin sınır dışı edilerek, ulusal sağlık sigortalarının iptal edilmesini öngören bir yasa yapılması için çağrıda bulundu.  

Galant’ın bu çağrıyı yapmasının nedeni, son Kudüs araçla terör olayının faili Fadi Ahmet Al Kunbar’ın ailesinin  Doğu Kudüs’te yerleşik olması. Olay sonrası Al Kunbar’ın kız kardeşi de  kardeşini kahraman ilan etmiş “şehit olmak için ne güzel bir hareket” şeklinde konuşmuştu. İsrail polisi eylemin halen soruşturulduğunu ancak teröristin IŞİD’in Berlin’deki TIR ile yaptığı saldırıdan etkilenmiş olabileceğini belirtti.