Günlük hayatımızı değiştirecek 5 yeni icat

Las Vegas’ta düzenlenen CES teknoloji fuarında İsrailli firmaların icatları dikkat çekiyor.

Teknoloji
6 Ocak 2017 Cuma

Fuarda sergilenen, günlük hayatımızı daha da kolaylaştıracak  icatlardan bazıları şunlar:

1-) Çalışırken koltukta dik ve sağlıklı oturmanızı  sağlayacak Upright (Dik durma Cihazı)

Bu cihaz sizi uzun saatler ofiste çalıştıktan sonra  bel-sırt ağrılarından kurtarıyor.  Sırta konan küçük bir sensor  her kötü pozisyonda oturduğunuzda telefonunuza bir  uyarı titreşimi göndererek sizi sandalyede doğru ve dik oturmaya zorluyor. Hayatımız cep telefonu ile geçtiğine göre böylece yanlış oturmaya da fırsatınız olmuyor.

2-) Lexifone: Bu cihaz sizin hiç İtalyanca bilmeseniz bile İtalyan bir işadamı ile iş görüşmesi yapmanızı veya yabancı bir kişi ile ana lisanını kullanarak haberleşmenizi sağlıyor. Lexifone telefonda söylediğiniz her kelime ve cümleyi anında analiz ederek karşı tarafın ana dilinde anlamlı cümlelere çeviriyor. Lexifone bir tercüman. Şimdilik sadece 15 lisan biliyor!

3-) Green IQ (Yeşil Akıl):  Green IQ elektronik ve akıllı bir bahçıvan. Aslında otomatik, püskürtmeli  bir  bahçe sulama cihazı olan sistemin farkı, hava şartları ve toprağın nem durumuna göre suyu ve zamanı otomatik olarak ayarlaması. Aynı konuda çalışan Sensibo firması da klima kontrol sisteminizi telefonunuza düşen hava raporu bilgisine göre otomatik ayarlamanızı sağlıyor. Her iki sistemin tamamen cep telefonu aplikasyonları ile kontrol edildiğini söylememize gerek yok.

4-) Hear Phones: Alango Technologies tarafından geliştirilmiş olan bu cihaz  kulağı iyi duymayan kişilere hitap ediyor.

Cihaz her gün, telefonda konuşmak ve müzik dinlemek için  kullandığımız normal kulaklıklara Bluetooth teknolojisi ile bağlanıyor ve dışarıdaki sesleri sağlıklı bir kulağın hassasiyeti ile duymamızı sağlıyor. Çok basit gibi görünen Hear Phones sadece dış sesleri yükseltmiyor, hızla söylenen yuvarlanan cümleleri de yavaşlatıyor ve tane tane hale getiriyor! 

5-) Bird: “Herhangi bir yüzeyi dokunmatik ekrana çevirin” 

Küçük cep telefonu ekranından sıkıldınız, tablet ekranı bile size küçük mü geliyor?  MUV Interactive tarafından geliştirilen bu cihaz,  parmağınıza taktığınız küçük bir sensor sayesinde herhangi bir yüzeyi; mutfak masası , ofis masası, toplantı masası, dokunmatik bir bilgisayar ekranına çeviriyor.

Ancak bunun için ekrandaki görüntüyü söz konusu yüzeye yansıtmanız gerekiyor. Günümüzde cep telefonları için bile  seyyar ekran projeksiyon cihazları olduğunu kabul edersek Bird yakın zamanda önemli toplantı konularını masaya yatırmanızı sağlayacak gibi duruyor.