“Ona, gitmemesini söylemiştim”

İstanbul, Reina gece kulübündeki terör saldırısında hayatını kaybeden İsrailli Lian Nasır’ı babası, 18 yaşındaki kızının Türkiye’ye gelmesini engellemeye çalıştığını belirtti.

Dünya
4 Ocak 2017 Çarşamba

Lian Nasır’ın babası Zahar “İçimde kötü bir his vardı. Ona İstanbul’a gitmemesini söyledim; şu anki güvenlik koşulları sebebiyle buna değmeyeceğini belirtti ama işte gençlik inatçılığı…” dedi.

İsrail’de Kanal 2’ye konuşan acılı baba, “Çok zor, ne olduğunu anlamıyorum. Cumartesi bizi arayarak yolculuğunun çok iyi geçtiğinden ve eğlendiğinden bahsetti” dedi.

Lian’ın amcası Valid Nasır, üzücü haberin ardından, akrabaların ve arkadaşların onları büyük destek verdiğini belirtti ve “Şok içindeyiz. Hayatının baharında, arkadaşlarıyla geziye çıkmış gencecik bir kız, trajik bir şekilde sona eren bir tatil. Söyleyecek söz bulamıyorum” dedi.

İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri, saldırının ardından yaptığı açıklamada bakanlığın, Lian Nasır’ın naaşının İsrail’e getirilmesi için gerekenlerin yapıldığını söyledi.

Deri, “Lian, ciddi bir terör saldırısı sırasında öldürüldü ve devlet olarak naaşını İsrail’e getirtmek sorumluluğumuz” dedi.

Nasır’ın naaşı, doğduğu kent Tira’da, Müslüman mezarlığında toprağa verildi.

 

Reina’da yaralan  İsrail vatandaşları ülkelerine geri döndü

19 yaşında olan İsrail vatandaşı Reva Mansur, yeni yıl kutlaması için geldikleri İstanbul’da gittikleri Reina gece kulübünde yaşanan terör olayından sonra ülkesine geri döndü. 39 kişinin hayatını kaybettiği ve 65 kişinin yaralandığı Reina gece kulübünde meydana gelen terör faciasından sonra kolundan ve bacağından yaralan Reva Mansur İsrail’e döner dönmez Kfar Saba’daki hastanede tedavi altına alındı.

Yeni yılı kutlamak amacıyla gittikleri gece kulübünde arkadaşı Lian Zaher Nasır’ı kaybeden Reva Mansur kolundan ve bacağından yaralandı. Kendisine ilk müdahale İstanbul’da hastanede yapıldı. Pazar günü İsrail’e döner dönmez Kfar Saba’da tedavi altına alınan Reva Mansur ülkesine dönmekten mutluluk duyduğunu bildirdi.

Yaralanan Nasır ve hayatını kaybeden Mansur, saldırı gecesi Reina’ya iki arkadaşı ile birlikte gitmişti. Dr. Ala’a Abdulahi ve Ayia İhsan Abdulahi ile birlikte dört genç kadın, İsrail’in Tira kentinden İstanbul’a gelmişlerdi.

Ala’a Abdulahi, İsrail’de Kanal 2’ye yaptığı açıklamada silahlı teröristin Noel Baba kıyafeti giydiğini ve kulübün bir anda kaosun içine girdiğini belirtti. Abdulahi, teröristin Allah-u Ekber diyerek etrafa ateş açtığını söyleyerek sağ kurtulmasını mucize olarak dile getirdi.

 

 

İsrail’in İstanbul Konsolosluğu, Ortaköy saldırısının ardından yaşananları açıkladı:

 Patlama haberinin duyulmasının ardından İsrail’in İstanbul Konsolosluğu, Valilikle temasa geçerek, hayatını kaybedenler ve yaralılar arasında İsrailli olup olmadığını öğrenmeye çalıştı. Aynı anda, konsolosluk çalışanları çevre hastanelerle irtibata geçerek, durumun resmini daha net anlamaya çalıştı.

Saldırının ardından dört genç İsrail vatandaşının isminin netleşmesi üzerine, konsolosluk diplomatları hemen ilgili hastanelere giderek kendilerine ulaşmaya çalıştı. Valiliğin, bir İsrailli hayatını kaybettiğini belirtmesi üzerine, bir yetkili de adli tıp morguna giderek Lian Nasır’ı teşhis etti. İsrail Dışişleri Bakanlığı Nasır’ın ailesi ile temasa geçerek, kendilerini bilgilendirdi.

Nasır’ın ailesinin, kızlarının cenazesini almak için Türkiye’ye gelemeyeceğinin belli olmasının ardından, İstanbul Konsolosluğu tüm işlemleri yaparak, Lian’ın naaşını İsrail’e gönderdi.

Bu arada yaralı olarak hastanede olan Reva Mansur’un da durumu da yakından takip edildi. Mansur tedavisinin ardından hastaneden taburcu edilir edilmez, saldırıyı yaşayan diğer arkadaşları ile birlikte, Konsolosluğun yaptığı ayarlamalarla ilk fırsatta İsrail’e, ailelerinin yanına gönderildi. Genç kızlar, Pazar gecesi aileleri ile buluşmuştu.

Bu gelişmeler yaşanırken İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, İsrail ziyaretini yarıda keserek İstanbul’a döndü.

Konsolosluk yaşanan trajedi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Milletleri ne olursa, bu saldırıyı yaşayan herkese ve tüm sevenlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldırıyı kınıyor, Türk halkı ile birlik içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Ayrıca, bu zor zamanda destekleri için Türk yetkililerine de teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki, medeni dünya eninde sonunda terörün barbarlığının üstesinden gelecektir.”