“Pis bir Yahudi mahallesi idi”

İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Müftülüğü ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile ilgili olarak, antisemit ifadeler kullanıldığı ve nefret söylemi yapıldığı gerekçesi ile TCBMM ’ye iki ayrı soru önergesi verdi.

Toplum 0 yorum
9 Aralık 2016 Cuma

İstanbul Müftülüğü web sayfasında Eminönü’nde Yeni Caminin tarihini anlatırken, “Pis bir Yahudi ve Hıristiyan mahallesi olduğu” ifadesini kullanmış, Bakan Eroğlu ise basına verdiği bir demecinde “Gülen ABD'de ölüp gidecek, Yahudi mezarlığına gömülecek.” şeklinde konuşmuştu.

Paylan iki farklı soru önergesinde de söz konusu ifadelerin Yahudiler ve bahsi geçen azınlıklar aleyhinde daha fazla nefret suçuna sebep olup olmayacaklarını ilgili taraflara sordu.

İstanbul Valiliği İl Müftülüğünün www.istanbulmuftulugu.gov.tr olan web sayfasında, tarihi camilerin tanıtıldığı bölümde Yeni Camii’nin tarihi anlatılırken: “Camiinin inşası için seçilen Bahçekapı çevresi o tarihlerde gümrüğe ve limana yakınlığı dolayısıyla bir ticaret yeri, oldukça sıkışık, aynı zamanda pis bir Yahudi ve Hıristiyan mahallesiydi. (...) Aradan yıllar geçti ve çevreyi yine Yahudi evleri kapladı, her yer mezbelelik halini aldı.” ifadesi kullanılmış, ardından şikayetler üzerine söz konusu ifade yeni siteye link verilerek kaldırılmıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da 8 Aralık 2016 tarihinde, basına yansıyan demecinde “Bunların beli kırıldı. FETÖ'nün bir şeyi kalmadı. ABD, FETÖ ile vedalaşıyor. Gülen ABD'de ölüp gidecek, Yahudi mezarlığına gömülecek.” şeklinde konuşmuştu.

 

 

 

 

 

3 Yorum