İsrail’in Yüksek Mahkeme Başkanı: “Çoğunluğun kararı her zaman demokrasi değildir”

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin Başkanı Miriam Naor, İsrail Meclisi Knesset’te büyük tartışma konusu olan Batı Şeria’daki bazı yerleşimlerin yasallaşması hakkındaki kanun ile ilgili olarak görüşünü açıkladı.

Dünya
8 Aralık 2016 Perşembe

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin’in resmi ikametgahında  yeni yargıçların  yemin töreninde konuşan Baş Yargıç Naor, “Bu dünyada demokrasiyi  çoğunluğun iradesi ile özdeştirenler var” ifadesini kullandı ve baskın bir çoğunluğun hakimiyeti altındaki bir azınlığın temel haklarına tecavüz edemeyeceğini belirtti. 

Noar şöyle konuştu:“Bazıları sanıyor ki eğer bir karar çoğunluk tarafından alınmışsa, tanım gereği demokratiktir. Bu büyük bir hata olabilir. Çoğunluğun kararı demokrasi için elzemdir ancak demokratik bir yönetim için yeterli değildir. Kontrolsüz bir çoğunluk kararı sistemi tiranlığa götürebilir. Hiçbir çoğunluk kararı temel hakları geçersiz kılamaz. Böyle bir yönetimde demokrasiden söz edemeyiz.” 

İsrail’de bugünlerde Knesset’te tartışılan kanun teklifi Batı Şeria’da  devlet kredisi ile Filistinli kişilere ait araziler üzerinde inşa edilmiş bazı yerleşimleri yasal hale getirmeyi öngörüyor.