Her zaman geri dönebilirsiniz

Bu dünyada etik davranmadığınız iş yerinize aldattığınız eşinize dönmeniz zor ya da imkansız olabilir.

Kavram
30 Eylül 2016 Cuma

Ancak yıllarca inkar etmiş olsanız, güçlü ve kuvvetli zamanlarınızda alay etmiş olsanız bile Tanrı’ya geri dönebilirsiniz.

 Dua etmekten başka hiçbir şansınız kalmadığı bir anda bile Tanrı’ya dönebilirsiniz. Tanrı size eski patronunuz eski eşiniz gibi, “şimdiye kadar aklın neredeydi, şimdi muhtaç kaldın kıymetli mi oldum” demeyecektir. Sizi her şeye rağmen yine kabul edecektir. 

İbranice Teşuva kelimesi genellikle Pişmanlık, Af şeklinde tercüme edilir, ancak kelimenin kökenine baktığımızda Teşuva aslında aslına geri dönmektir. Bu İnsanoğlunun aslında iyi olduğunun, ne şeytanlık yaparsa yapsın gerçekten pişmanlık duyup af dilediğinde gerçek aslına dönmesi olarak açıklanabilir. 

Yahudi geleneklerinde bir adam dindar bir hayatı seçtiğinde “O dindar oldu” denmez.  “Teşuva yaptı” denir. Bunun tam tercümesi şöyle açıklanabilir “O cevaba geri döndü. Elbette burada cevap Tanrı’dır. İbranice Teşuva aynı zamanda cevap manasındadır.  

Yahudi alemi 2 Ekim Pazar günü yeni bir yıla girecek, 5777 yılı.  Yıl Başı ile Büyük Oruç, Yom Kipur günü arasındaki 10 gün boyunca geçmiş sene içinde yapılmış günahlar için özür dilemek bir Yahudi geleneğidir.  Söz konusu tarihlerde dünyanın dört bir köşesinde Yahudiler Teşuva yapmanın prensiplerini yerine getirmeye çalışır.

Yeni Yahudi yılı 5777 dünyaya barış ve huzur getirsin.

 

 

 

Kaynak: Chabad.org