Futbol her zaman mutlu bitmez

Tarihte futbol yüzünden iki ülke arasında savaş çıktığını biliyor muydunuz? Ve ne yazık ki bu savaş pek de hafif bilançoyla kapanmıyor. Belki iki taraf da kazanamıyor ama, bazen beraberlikte çok ağır sonuçlar doğurabiliyor...

İgal MEVORAH Spor
23 Ağustos 2016 Salı

Ülke olarak üzgünüz yine. İnsan değil spor konuşmak, kimi zaman bütün kafasını kuma gömmek istiyor. Fakat olmuyor, yaşamak zorundayız. Hal böyle olunca, konuyu biraz ağır seçmek istedim. Başlığa bakınca belki futbolla alakası hemen anlaşılmıyor. Fakat tarihte futbol yüzünden iki ülke arasında savaş çıktığını biliyor muydunuz? Ve ne yazık ki bu savaş pek de hafif bilançoyla kapanmıyor. Belki iki taraf da kazanamıyor ama, bazen beraberlikte çok ağır sonuçlar doğurabiliyor...

 

GUERRA DEL 69 - Futbol Savaşı

‘Guerra del 69’, diğer adıyla ‘Futbol Savaşı’, tam olarak 1969 yılının yaz sezonunda, Güney Amerika kıtasında iki küçük ülke arasında yaşanıyor: Honduras ve El Salvador.  

Orta Amerika'nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador, kilometrekare başına 160 kişiyle tüm Amerika Kıtası'nın en yoğun nüfusuna sahip ülkesi idi. Bir tarım ülkesi olan El Salvador'da toprak ağaları yüzünden köylülerin üçte ikisinin hiç toprağı yoktu. Bu topraksız köylüler, El Salvador'a göre altı kat daha büyük ve yüzde 50 daha az nüfusa sahip olmasından ötürü Honduras'a göç etmekteydiler. Salvadorlular, Honduras'ta yeni yerleşim bölgeleri kurup yaklaşık 300 bin nüfusa ulaşmışlardı. Hal böyle olunca, Honduras topraklarında Salvadorluların söz hakimiyeti oldukça artmaya başlamıştı. 


SAVAŞIN PATLAK VERMESİ - 1970 FİFA Dünya Kupası ön eleme maçı

1960'lı yıllarda Honduras'ın ekonomisi kötüye gitmeye başlayınca zamanın Honduras Devlet Başkanı bu kötü gidişatı, toprakta çalışan Salvadorlulara bağladı. Bunun akabinde, Salvadorluların işlediği ve çalıştığı Honduras topraklarını, Honduras halkına kazandırmak isteyen Honduras hükümeti, El Salvador vatandaşlarını Honduras’tan atma fikrini uygulamak istediler. Fakat bu durum iki ülke arasındaki bağları iyice gerdi ve hükümetler karşı karşıya geldi. Ne olduysa bundan sonra oldu. Nitekim, 1970 Dünya Kupası’na katılabilmek için El Salvador ve Honduras milli takımları aralarında maç yapmaları gerekecekti. 

İlk maç 8 Haziran günü Honduras'ta oynandı. Fanatik Honduraslı taraftarların maçtan önceki gece çıkardıkları gürültülerle uyumalarına izin vermediği El Salvador Milli Futbol Takımı maçı 1-0 kaybetti.

Bu olay üzerine, iki ülke arasındaki gergin olan ilişkiler daha da gerildi. 15 Haziran 1969'daki rövanş maçındaysa aynı tarife Honduras Milli Futbol Takımı'na uygulandı. Bu maçı El Salvador 3-0 kazandı. Bu maç sonrası Honduras Milli Takımı ülkeyi ordu eşliğinde zar zor terk edebildi. 


MAÇ UZADI, SAVAŞ ORADA BAŞLADI 

İki ülke arasında 27 Haziran 1969'da play-off maçı oynandı. Meksika'da tarafsız sahada yapılan maçı El Salvador, uzatmalarda bulduğu golle 3-2 kazandı. Maçın bitiş düdüğüyle birlikte iki ülke arasındaki olaylar artarak devam etti ve 14 Temmuz 1969'da resmen savaş çıktı. ‘Futbol Savaşı’ adı verilen bu savaş yaklaşık 100 saat sürdü.

 

KAZANAN YOK, KAYBEDEN ÇOK

Maç sonrası çıkan savaş sonucunda, Honduras 2100 vatandaşını, El Salvador ise 700 vatandaşını kaybetti. İki ülke arasında ateşkes 20 Temmuz günü imzalansa da, savaşın hiçbir şekilde kazananı olmamasından ötürü, "Berabere biten savaş" olarak adlandırıldı. Fakat berabere de bitse, savaşın her iki tarafının da hep kaybettiğini gene görmüş oluyoruz... 

Bu iki küçük ülkenin savaşı, böylece tarihe "Futbol Savaşı" olarak geçiyor.