Ağustosun yarısı Ajanda’m

“Dur canım, daha yazın bitmesine çok var,” diye yükselen seslerinizi duyar gibi oluyorum. Biliyorum, daha sıcacık günlerimiz, şala gereksinim duymadığımız esintili gecelerimiz olacak. Ama ne demiş büyüklerimiz: “Ağustosun yarısı yaz, yarısı kış.” Yoksa o küresel ısınmadan önce miydi? Her neyse, ben size yaz bitmeden yapacaklarınızı önermeye başlayayım.

Aylin YENGİN Yaşam
18 Ağustos 2016 Perşembe

TARKAN’SIZ YAZ BİTMEZ

Her yıl heyecanla beklenen ve her biri birbirinden coşkulu geçen geleneksel Açıkhava konserleri kapsamında yaz sonu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan Tarkan'ın bu yıl Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda 3, 4 ve 6 Eylül'de konser vereceği ilan edilir edilmez, aynı gün biletler tükendi ve internet sitesi kilitlendi. Hayranlarının baskısına dayanamayan Tarkan, 7, 9 ve 10 Eylül'de de sahneye çıkacağını açıkladı. Tarkan bu yıl sahneye Demokrasi Şehitleri için çıkacak. Konserlerden elde edilecek geliri de şehit yakınlarına bağışlayacak. Megastar, iki bölümden oluşacak konserlerinin ilk yarısı için geçtiğimiz aylarda müzikseverlerle buluşan ve yoğun ilgi gören Türk Sanat Müziği albümü Ahde Vefa'da yer alan şarkılardan, ikinci yarısı içinse sevilen pop şarkılarından oluşan bir repertuvar hazırladı. Biletler Biletix’te.

HAVUZ MEVSİMİ KAPANMADAN

Conrad İstanbul Bosphorus’un yenilenmiş havuzunda serinleme zamanı… Conrad İstanbul Bosphorus, İstanbul’da sıcaktan bunalan herkesi yenilenmiş havuzunda yeşillikler içinde serinlemeye davet ediyor. Yazın bu son günlerinde sakin ve huzurlu bir havuzda, sıcak günlerin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Conrad İstanbul Bosphorus tamamen yenilenmiş havuzu ile dinlenebilmeniz ve şehrin karmaşasından uzaklaşabilmeniz için size her türlü imkânı sunuyor. Yıllık üyelikle otelin açık ve kapalı yüzme havuzlarından faydalanabileceğiniz gibi, hafta içi tek kişi 120 TL, iki kişi için 200 TL, hafta sonu da tek kişi 180 TL, iki kişi 280 TL olan ücretlerle havuz kullanım hakkı sunan sağlık kulübüne günlük giriş yapabilirsiniz. Her gün 09.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren sağlık kulübüne günlük girişlerinizde, kapalı havuz, sauna ve buhar odalarından ücretsiz yararlanabiliyorsunuz (Rezervasyon ve Bilgi İçin: 0212 310 25 25).

 

ENKA YAZI UĞURLUYOR

28. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları, hafta boyunca müzik dünyasında heyecan yaratan özgün performanslara ev sahipliği yapacak. Şevval Sam & Kurtalan Ekspress konseriyle başlayacak müzik dolu hafta boyunca; Levent Yüksel, Candan Erçetin & Kardeş Türküler ve Cahit Berkay & Anadolu Senfoni Orkestrası ENKA seyircisiyle buluşacak. 22 Ağustos Pazartesi akşamı Şevval Sam & Kurtalan Ekspress, Aşık Veysel’den Kazım Koyuncu’ya, Neşet Ertaş’tan Barış Manço ve Cem Karaca’ya müzik dünyasının usta isimlerine şarkılarla selam gönderecek. Türk pop müziğinin önemli isimlerinden Levent Yüksel, ‘Kadınım’, ‘Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk’, ‘Tuana’, ‘Med Cezir’ gibi en sevilen şarkılarını ve dört yıl önce yayımladığı son albümünden bestelerini 23 Ağustos Salı akşamı ENKA Açıkhava Sahnesinde seslendirecek. Anadolu’dan Balkanlara, Mezopotamya’dan Kafkaslar’a özgün sesleri harmanlayan Kardeş Türküler, Candan Erçetin’le ENKA Açıkhava Sahnesinde bir araya gelecek. Birlikte ürettikleri yepyeni şarkılarını ilk kez yorumlayacakları konserleriyle Candan Erçetin & Kardeş Türküler, 24 Ağustos Çarşamba akşamı sahne alacak. ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Devlerin Aşkı’ ve ‘Çiçek Abbas’ başta olmak üzere çok sayıda özel besteyle müzik tarihinde kalıcı izler bırakan usta müzisyen Cahit Berkay, 26 Ağustos akşamı Anadolu Senfoni Orkestrası ile sahnede yerini alacak. Hemen herkesin çok sevdiği tanıdık melodiler, senfonik bir ihtişamla açık havada yankılanacak.  Program kapsamında düzenlenecek tüm konserler saat 21.15’te başlayacak. Etkinlik biletlerine; Biletix.com, Biletix satış gişeleri ve çağrı merkezinin yanı sıra hizmet bedelsiz olarak ENKA Vakfı gişesinden ulaşılabilir.

DENİZDE CAZ

İstanbul Boğazı caz dinliyor! Denizde Caz kapsamında, İstanbul Boğazı’nın eşsiz sahnesinde, ülkemizin değerli caz müzisyenlerini ağırlamaya devam ediyor. ‘The Primetime Cruise’ gemisinin konforuyla, bu yıl üçüncü kez demir alınacak etkinlikte muhteşem caz konserleri dinleyenlerini bekliyor. 19 Ağustos Selen Gülün Trio, 3 Eylül Ferit Odman Quartet ve 24 Eylül İlham Gencer Quartet. Radyo sponsoru JoyJazz ve dergi sponsoru Zero İstanbul katkılarıyla gerçekleşen gecelerde dünyanın en güzel yerinde unutamayacağınız bir akşam geçirebilirsiniz. Biletler Biletix’te. 

DONDURMANIN MEVSİMİ OLMAZ

Kısa süre önce Moda Caddesinde açılan Kup’la Dondurma yurdumuzun en güzel meyvelerini yine yurdumuzun benzersiz yöresel lezzetleriyle buluşturuyor. Çeşme’den sakız, Antep’ten fıstık, Hatay’dan kireçte kabak, Bursa’dan çilek getirip, en güzel Fransız lezzetlerini, enfes Belçika çikolatalarıyla birleştirmişler ve ortaya muhteşem bir sonuç çıkmış. Dondurmaları en steril koşullarda üreterek, özenerek, sevgi ve bilgiyle harmanlamışlar. Dükkânlarında her gün taze üretim yapıyorlar. Meyveli dondurmalarını mevsiminde imal ettiklerinden, her an her çeşit bulunamasa da, her zaman, en iyi ve en kaliteli dondurmayı bulacağınız kesin. Annelerimizin, anneannelerimizin yıllarca anlattıkları dondurmalı, meyveli kupları, unutulmaya yüz tutmuş kültürünü canlandırıp, yeni nesillere aktarmayı hedefliyorlar. Bir zamanlar çay bahçelerinde, pastanelerde, sahillerde zevkle yenen tatları günümüze taşıyorlar. (Bilgi için: [email protected]

kupla