İsrailli generalden Suudi Arabistan’a övgü

İsrail’in yüksek teknoloji merkezi Herzlia şehrinde yapılan uluslararası bir güvenlik konferansında konuşan Orgeneral Herzi Halevy, Suudi Arabistan yönetimini İran’a karşı tutumu sebebi ile övdü.

Suudi Arabistan’ın artık çok farklı bir ülke olduğunu belirten Halevy, Kral Salman bin Aziz’in ülkede birçok konuda reform yapılmasının yolunu açtığını, petrole dayalı bozulan Riyad ekonomisini düzeltmek için geleceğe dönük yatırımlar yaptığını belirtti.

Halevy şöyle konuştu: “Karşımızda bir buçuk yıl öncesine göre,  farklı bir Suudi Arabistan ve çevresinde kurduğu uzmanlardan destek alan  çok farklı bir Kral var.

Bugünkü Suudi Arabistan, hem İran’a karşı aldığı tutarlı tutum, hem başlattığı yapısal reformlarla ve petrole dayalı ekonomisini 2030 yılına bambaşka bir üretim yapısı ile hazırlaması ile başka bir ülke.” 

Suudi Arabistan ile İsrail’in yakınlaşması yeni bir haber değil. Hem İran tehdidi hem de petrol ekonomisindeki son yıllardaki değişiklikler Körfez ülkeleri ile İsrail’i ortak çıkarlarda buluşturuyor.

Kudüs’ün, diplomatik ilişkisi olmamasına rağmen  Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri ile  özellikle güvenlik konusunda resmi olmayan kanallardan görüştüğü biliniyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın