İsrailli Maxim Vengerov’dan Yehudi Menuhin’e

Menuhin Akademisi Solistleri, müzik direktörü ve keman sanatçısı Maxim Vengerov eşliğine 9 Haziran akşamı İstanbul Müzik Festivali kapsamında Lütfi Kırdar’da unutulmaz bir konser verdiler.

İsrailli Maxim Vengerov’dan Yehudi Menuhin’e

 Düzenlendiği ilk yıl İstanbul Müzik Festivaline katılan efsane keman sanatçısı Yehudi Menuhin, ölümünün yüzüncü yılında,  kurduğu müzik okulunun öğrencileriyle anıldı konser akşamı. Dünyanın pek çok yerinden yetenekli ve genç müzisyenleri bir araya getiren Uluslararası Menuhin Akademisi ile günümüzün en iyi keman virtüözü olarak anılan, Grammy, Gramophone gibi ödüllerin sahibi, müzik direktörü ve 2011’den beri akademinin müzik elçisi olan Vengerov, konserin ilk yarısında Bach ve Mozart’ın keman konçertosunu seslendirdiler.

İkinci yarıda ise Çaykovski’den eserler yer aldı. Vengerov her zamanki gibi mükemmel bir profesyonellik ve yürekten çalan kemanıyla eserlerini ezbere çaldı ve yönetti. Konserin sonunda seyircilerin alkışlarıyla tekrar sahneye gelen sanatçı, muhteşem bir performans ve coşkuyla Csardas’ı çaldı. Dinleti sonrasında albümlerini imzalayan, müzikseverlerle fotoğraf çektiren maestro, mütevazılığıyla hayranlık topladı. Vengererov’u dinlemeye gelenler arasında Prof. İlber Ortaylı, Şef Cem Mansur ve İstanbul’un tanınmış simaları yer aldı.

Vengerov, geçtiğimiz eylül ayında Şalom Dergi’de kendisiyle yaptığım söyleşiyi bizler için iyi dilekleriyle imzaladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın