Edirne’de tarih yeniden yaşandı

Sara – Rıfat Mitrani’nin kızları Güneş ve Anita – Selim Esentürk’ün oğlu Harun, unutulmaz bir törenle Edirne Sinagogunda dünya evine girdiler. Bu törenin diğer bir özelliği Sara – Rıfat Mitrani çiftinin, 41 yıl önce aynı sinagogda evlenen son çift olmasıydı

41 yıl aradan sonra, Büyük Edirne Sinagogdaki ilk düğün, 29 Mayıs Pazar günü gerçekleşti. O gün, orada, Sara – Rıfat Mitrani’nin kızları Güneş ve Anita – Selim Esentürk’ün oğlu Harun dünya evine girdiler.

Düğün sahiplerinin davetlileri dışında, yurt dışından ve yurt içinden gelen eski Edirnelilerin ve Edirne eşrafının akın ettiği sinagog dolup taştı. Ayrıca, Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinaslan, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Günören, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve cemaat yetkilileri de düğüne katıldılar. Çok sayıda televizyon kanalı ve basın muhabiri, düğünü çekmek için yarıştılar.

Edirne Emniyet Müdürü, bu düğün için, sinagogun bulunduğu Dilaverbey Mahallesinde geniş güvenlik tedbirleri aldırdı. Çiçeklerle donatılan tarihi sinagog, adeta, dolup taştığı düğün, bar mitzva, sünnet ve bayram kutlamalarının yapıldığı eski günlerden birini yaşıyordu.

Açılış konuşmasını, Türk Musevi Cemaati eski Başkanı ve cemaat yetkilisi Silvyo Ovadya yaptı:

“Bu sinagogu bu kadar kalabalık bir topluluk görmek hepimizi çok sevindiriyor. Bugünün önemi büyük. Büyük Edirne Sinagogu, 19 Ocak 1975 tarihine dek, sayısız düğüne mekân olmuştu. Bugünkü gelinimiz Güneş Mitrani’nin annesi ve babası, Sara-Rıfat Mitrani’nin düğünü, bu sinagogda gerçekleşen son düğün olmuştu. Sinagogumuz uzun süre harabe halinde kaldıktan sonra, 26 Mart tarihinde tekrar ibadete açıldı. İstanbul’daki cemaat yönetimi olarak, arzumuz hep burada bir düğünün gerçekleşmesi idi. O da bugüne nasip oldu. Yeni çıkan kanunla, nikâh töreni düğünden sonra da yapılabiliyor. Nitekim bugün burada bu uygulama yapılacaktır. Nikâh şahitleri arasında Edirne Valisi ve Vakıflar Bölge Müdürü de yer alacak.”

Ardından,  Vakıflar Bölge Müdürü Osman Günören, “Ruhu olan bir şehre, ruhu olan bir Edirne’ye gerçekten ruhu olan bir yapı, sinagog kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedikten sonra Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem’in mesajını okudu:

“Bu iki gencin düğününün, bu toprakların kültüründe büyük anlamı var. Gelinin anne ve babası, bugün Edirne’de kalan son Yahudi aile. Vakıflar Genel Müdürlüğü, yıllar sonra bu güzel yapıyı Türk Musevi Cemaatine kazandırarak, bu güzel geleneği tekrar yaşatmanın aracısı oluyor. Edirneli dostların bugün burada olması ile anıların barınağı onlarla tekrar hayat buldu. Bu mekânda bugün düğünü yapılan Güneş-Harun çiftine mutluluk diliyor, daha nice düğünler, bat ve bar-mitzvalar ve sünnet törenleri ile Büyük Edirne Sinagogunun hepimize sevgi, kardeşlik ve barış mekânı olarak hizmet etmesini temenni ediyorum.”

Dini düğünün ardından, resmi nikâh gerçekleşti. Nikâh, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından kıyıldı. Ayrıca, Edirne Valisi Dr. Tekinarslan ve Vakıflar Bölge Müdürü Günören de şahitler arasındaydılar. Güneş ve Harun çiftine mutluluk dileyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, eski Edirnelilere seslenerek, “Keşke Edirne’den gitmeseydiniz diyeceğim fakat bunu düzeltmek mümkün değil. Ama, lütfen Edirne’ye daha çok, daha çok gelin. Sizleri bekliyoruz” dedi.

Nikâh töreninin ardından, genç çifte evlilik cüzdanlarını Edirne Valisi Dr. Mehmet Tekinaslan verdi. Valisi, aynı günkü İstanbul’un fethi kutlamalarını hatırlatarak, “İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmet ‘İnançlarınızı yaşamakta serbestsiniz’ demişti. Onun, barışın, kardeşliğin, insan sevgisinin, bir arada özgür ve serbestçe yaşama felsefesini anıyoruz. İyi ki bir arada yaşıyoruz” dedi.

Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırırken, “41 yıl sonra kutladığımız bu düğün için, atalarımızın dediği gibi 41 kere maşallah diyeceğim. Bundan sonra, bu sinagogda, hızlı bir şekilde düzenleyeceğimiz faaliyetlerle, 41 yıllık ayrılığı kapatacağız” diyerek geleceğe yönelik başka kutlama ve faaliyetlerin de müjdesini verdi.

Büyük İlgi

Birçok yerel ve ulusal medya oranı düğüne büyük ilgi gösterdi. Düğünün haberi, birçok gazetenin ilk sayfasında haber oldu. 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düğünden resimlerle birlikte yaptığı Twitter paylaşımında, “Tarihe tanıklık ediyoruz. Edirne Büyük Sinagogu 41 yıl sonra ilk nikah. Bu nikahı kıymak büyük mutluluk” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Sosyal medyada nefret suçu

Düğün, sosyal medya platformu Periscope’da da yayınlandı. Bazı kullanıcıların hakaret içeren mesajları üzerine Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, “Periscope’a birçok antisemit katılıp nefretlerini kusmuşlar. İslamofobiye de sebep oluyorlar, hep birlikte el ele bunları aşacağız” dedikten sonra Adalet Bakanlığı ve Meclis’e “Yorumlar nefret suçu oluşturmakta mıdır?” diye sordu.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın