AHARE MOT-Örnek kişiler

Ç oğunlukla ‘mehubarot’ okunan Ahare Mot ve Kedoşim peraşalarından ilki olan Ahare Mot peraşasında Kipur günü kuralları genellikle işlenir. Kedoşim peraşası ise içerdiği elli bir mitsva ile en fazla mitsva içeren peraşalardan biridir. Kedoşim peraşası bir anlamda On Emir’in bir tekrarını yapması açısından da çok önemlidir.

Bilindiği gibi Aaron’un oğulları Mişkan’ın açılış gününde herkesin farklı pencerelerden baktığı günahlar yüzünden ölmüşlerdir. Herkesin hemfikir olduğu konu ölümlerinin bu günde gerçekleşmiş olduğudur. Bu olayın ardından peraşamızın ismi gibi ‘Ahare mot – ölümlerinden sonra’ Tanrı Moşe’ye konuşmakta ve Aaron’un kutsalların kutsalına ancak senede bir kez Kipur gününde girebileceğini söylemektedir. İçeride sadece Aron Aberit ve Keruvim’in bulunduğu Kodeş Kodaşim ancak senede bir gün girilmeye müsaittir. Burada Aaron için sözü geçen uyarıda aynı zamanda bir gerçeklik payı da vardır. Uyarı sadece sözde değildir. Çünkü benzer bir yanlışı yapan oğulları hayatlarını kaybetmiş olduğundan böyle bir hatanın yapılmaması gerekmektedir.

Buradan önemli bir ders alma şansımız vardır. Sözlü uyarılar gerçeklerle desteklenmediği zamanlarda bir işe yaramaz durumdadır. Bilgeler iki doktorun sözlerini karşılaştırırlar. Doktorlardan bir tanesi belli şeyleri yemeyi, içmeyi yasaklamaktadır. Diğeri aynı şeyleri yasaklarken bu yasağa uymamanın bedelini de iletmektedir. Özellikle çocuklarımıza yasaklar getirirken yasakları delmeleri halinde nelerle karşılaşacakları konusunda ipucu vermeyiz. Hâlbuki bu ipuçları belki de çocuklarımızı o yanlışlardan uzak tutacak önemli noktalardır.

Kalp ile beyin arasında inanılmaz bir mesafe vardır. Mantığın yapmak istediklerini çoğunlukla kalbimiz yapmak istemez. Sigara ve madde bağımlılığının nelere neden olduğu artık herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu gerçek olaylarla da desteklenmektedir. Ancak sigarayı yasaklayan doktorların ceplerinde bulunan sigara paketleri, söylenen ile uygulanan arasındaki uçurumu gözler önüne sermektedir. Bundan dolayı madde bağımlılarının tedavilerinde bu yöntemler çok etkili olmamaktadır. En etkili yöntemlerden biri olan ‘örnek kişilerin’ erken yaşlardan itibaren çocuklarımızın   yanında bulunmaları onlara örnek teşkil etmeleri belki de ileride onları zararlı etkilerden korumaya yardımcı olacaktır. Toplum içinde yaşayan sosyal bir varlık olan insan her zaman bu örnek kişilere ihtiyaç duymuştur. Özellikle ebeveynlerin bu konudaki gayretleri çok önemlidir.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın