Netanyahu: “Golan Tepeleri İsrail’de kalacak”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Golan Tepeleri’nde yapılan bir devlet zirvesinde yaptığı konuşmada, bölgenin İsrail’in kontrolünde kalacağını ve gelişmesi için ülke kaynaklarının seferber edileceğini belirtti.

Pazar günkü haftalık kabine toplantısı sonrası Netanyahu çok sert ve kararlı konuştu:  “Golan Tepeleri sonsuza kadar İsrail’de kalacak.” 

Yedioth Aharonot gazetesinden Ahiya Raved haberi verirken yaptığı yorumda, aslında Netanyahu’nun bu sert mesajı ABD ve Rusya’ya verdiğini, Suriye’nin geleceği ile ilgili iki süper askeri gücün arasında  yapılacak her tür anlaşmadan Golan’ın hariç tutulması gerektiğini vurguladığını yazdı. 

İsrail 1967’de Altı Gün Savaşı’nda, Golan Tepelerini Suriye’den ele geçirmiş, ardından 1981’de topraklarına kattığını resmen dünyaya duyurmuştu. İsrail’in savaş sırasında Golan’ı işgal etmesinin sebebi,  tepelerden İsrail ovalarına karşı Suriye birliklerinin yaptığı stratejik topçu ateşi idi.

Ancak İsrail’in bu açıklaması resmen bir destek almamış, uluslararası toplum  Golan’ı  İsrail toprağı olarak tanımamıştı.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın