İsrailli Yinon Muallem´den Sufizm’den ilham alan sıra dışı eserler

Perküsyon sanatçısı ve besteci Yinon Muallem, 24 Mart Perşembe gecesi, CRR Konser Salonunda izleyicilere Sufizm’den ilham alan sıra dışı eserler dinletti.

İsrailli Yinon Muallem´den  Sufizm’den ilham alan sıra dışı eserler

Elda SASUN

 

Sufi düşünceden etkilenmiş, Yahudi kültüründe derin izler bırakan ve İspanyol geleneğinden gelen birçok seçkin şairin etkisi, Sufizm ve Tevrat’tan gelen öğretiler, Yinon Muallem’in kendi çalışmalarına ilham kaynağı olmuş. Muallem, ‘Kalplerin Buluşması’ konseri ile bu toprakların en sevilen şairlerinden biri olan Yunus Emre ve Endülüs’ün büyük şair, filozof Yahudi çağdaşlarını bir araya getirdi. Kültürler arası bu müzikal projede: Yaniv Raba (ud), Uğurcan Sesler (viyolonsel), Burcu Karadağ, Volkan İncüvez (ney), Elif Cenfaza Gündüz (kemençe), Volkan Topakoğlu (kontrbas), İshak İbrahimzadeh ve Aviel Kohen (şofar), Gülseven Medar ve Eda Karaytüg (solist) gibi değerli müzisyenler, Muallem’e eşlik ettiler.

İsrail’den katılan ud sanatçısı Yaniv Raba, kalplerimizde titreşimler yaratan sesleriyle solistler ve geceye ismini veren eser ‘Meeting of Hearts’ta, orkestra ile birlikte şofar çalan Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ile oğlu İlay ve Yusuf Kohen’in oğlu Aviel Kohen, bize oldukça duygulu anlar yaşattı. CRR salonunda, ekranda İbranice Adon Olam, Elohey Oz mısralarının yanı sıra Yunus Emre şiirleri de vardı.

‘Kalplerin Buluşması’, Yunus Emre ve tasavvufla ilgili şairlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir proje; yakında albüm ve kitapçığı da çıkacak. Aynı dönemlerde yaşayan Sufi şairler ile Yahudi şairlerin sözleri üzerine yapılmış bestelerden oluşuyor. Bu şarkılar hem Türkçe hem İbranice okunuyor, bir de Arapça şarkı var. Salonda seyirci olarak da bulunan Osman Kavala’nın destek ve isteğiyle de çalınan Arapça eser, bu konserdeki dil, felsefe ve farklı kültürün bir tezahürüydü. Muallem’i dinlerken birçoğumuz eserlere içimizden ve ellerimizle ritmine eşlik ettik.

Purim gecesi gerçeklesen konsere katılanlar arasında İsrail Başkonsolosu Shai Kohen de bulunuyordu. Son eser ‘Dancing of The Hearts /Kalplerin Dansı’, salonu terk etmeden önce hepimizin kalbini adeta bir gülümseme, umut ve sevgiyle doldurdu. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın