ESTER ORUCU: 23 Mart Çarşamba Günü

Her yıl, Purim’den önceki gün, 13 Adar’da oruç tutulur. Kraliçe Ester; halkını Aman’ın soykırım planlarından kurtarabilmek için Kral ile görüşmek ister. Fakat çağrılmadan kralın huzuruna çıkmanın cezası ölümdür. Bu yüzden, Ester; Sanedrin üyesi olan amcası Mordehay’dan, tüm Yahudi halkının kendisiyle birlikte 3 gün boyunca oruç tutup dua etmelerini ister.

ESTER ORUCU: 23 Mart Çarşamba Günü

 Bütün halkın birlikte tuttuğu üç oruç gününün sonunda Ester, kralın huzuruna çıkar. Bu orucun tutulmasını Ester istediği için, ‘Ester Orucu’ adıyla anılır. Bu oruç, Tanrı nasıl Ester’ in dualarını duyduysa, aynı şekilde her kişinin acılı anlarında onun da sesini ve dualarını  duyduğuna olan inancı simgeler.

 DİKKAT! Halk arasında yaygın, ama YANLIŞ bir inanış; bu orucu sadece adı Ester ve Mordehay olanların tutması gerektiğidir. Hamile, süt veren kadınlar hariç, sağlıklı ve bar/bat mitsvasını yapmış her Yahudi, Ester Orucu’nu tutmakla yükümlüdür.

Ester orucu bu yıl 23 Mart Çarşamba sabahı gün doğmadan başlayıp, aynı günün akşamı, yıldızlar çıkınca sona eriyor.

 

PURİM 

24 Mart Perşembe

Tanrı’nın, açık mucizeler yerine nasıl doğal olayların arkasında yer aldığını, Yüzünü bize göstermese de her an yanımızda olup her an bizi koruduğunun bilinci ile mutluluk içinde kutladığımız Purim bayramına özel dört mitsva:

 Megila Ester’i okumak/dinlemek  (23 Mart Çarşamba akşamı ve 24 Mart Perşembe günü ile 24 Mart Perşembe akşamı ve 25 Mart Cuma sabahı) Sinagoglarda okunmaktadır.

 Mişloah Manot En az bir arkadaşa Purim günü ulaşacak şekilde yemeye hazır şekilde iki çeşit yiyecek hediye göndermek. Matan Baseter, bu mitsvanın yerine getirilmesine yardımcı oluyor.

 Matanat LaEvyonim  En az iki ihtiyaç sahibine, Purim günü ulaşacak şekilde hediye vermekMatan Baseter, bu mitsvanın yerine getirilmesine yardımcı oluyor.

 Purim ziyafeti ve eğlencesi ile yemek, içmek ve Tanrı’nın yanımızda olduğunu bilmenin verdiği güven duygusu ile mutlu olmak. Düzenlenen Purim ziyafetleri ve eğlenceleri hakkında bilgiyi sinagoglardan ve rabilerden alabilirsiniz.

 

Önemli Not:  Yazıda kısa bir özet olarak verilmiş olan bilgiler, okuyucuya konu hakkında fikir vermek amacıyla;Every Person’s Guide to Purim;Days of Joy; Emanations; Mitzvot (Gözlem);Megilat Ester (Gözlem); El Gid para El Pratikante (Gözlem);Yahudilik Ansiklopedisi(Gözlem); Sidur kol Yaakov (Gözlem); Bereşit,Şemot,Devarim (Gözlem)  kitaplarındanwww.aishcom; www.ou.org ; www.chabad.org; ;http://lchaimweekly.org ; www.biu.ac.il sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Cemaatlerin farklı gelenekleri ve uygulamaları olabildiği için özel günler ve uygulamalar hakkında en doğru ve detaylı bilgiler için, cemaatin kendi Rabi’lerine başvurması gerekir.

*Katkıları için Rav İzak Peres’e teşekkür ederiz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın