Vayakel: Şabat Şekalim

Vayakel peraşası Moşe’nin Mişkan çadırı için bağış çağrısına Bene Yisrael’in nasıl coşkuyla yanıt verdiğini işler. Halk Mişkan’ın inşası için gerekli olan malzemeleri büyük bir hevesle bağışlamıştır. Tora peraşamızda Tanrı’nın emri doğrultusunda Moşe’nin istediği gibi bağışların kalbinde hisseden erkek ve kadınlar tarafından gerçekleştirildiğini yazar. Ancak birçok açıklayıcı, bu sözü gereksiz bulur. Çok açıktır ki Tanrı emri ile Moşe bir şey istediğinde halk bunu bütün kalbiyle yerine getirecektir. Bundan söz etmenin anlamı ne olabilir. Bu kadar açık bir durumu Tora yazmakla ne öğretmeyi amaçlamaktadır?

Rabiler bu konuda son derece önemli bir noktaya dikkat çekerler. Mişkan için bağış yapan halk için Tora “eviu – getirdiler” ifadesini kullanır. Bene Yisrael bu bağışı gerçekleştirirken yanlarında çocuklarını da getirmişlerdir. Bağış olayını gerçekleştirirken anne babalar bunu görmeleri ve tanık olmaları için çocuklarını da beraberlerinde getirmişlerdir. 

Anne baba olmanın en önemli adımlarından biri kişisel örnek olmaktır. Çocuklarımızı okula veya Tora öğrenmeleri için örneğin Talmud Tora’ya gönderen bizler orada konuşulanları bilmez ve en önemlisi evimizde uygulamazsak çocuklarımıza hiçbir yararı olmaz. Çocuklarımızın evde bizim mitsva yaptığımızı görmeleri okulda görecekleri birçok dersin yerleşmesini sağlayacaktır. Annenin Şabat mumunu yakarken veya mutfakta ‘hala’ ayırırken kızını yanına alması okulda bunu duymasından çok daha fazla etkili olacaktır.

Bizler çocuklarımızın Tora ve mitsva konusunda yol almalarını istiyorsak onları sadece öğrenmeleri için bir yere göndermemeli aynı zamanda da öğrendiklerinin evimizde uygulandığını da göstermeliyiz. Mişkan’daki bağışlar sunulurken yanında çocuklarını da getiren Bene Yisrael nesiller boyu için bu çok önemli mesajı vermek istemişlerdir. 

Bu hafta Şabat Şekalim. Adar ayı öncesindeki Şabat günü bu isimle anılmaktadır. Bu peraşada canlarımızın ‘kapara’sı için yarım şekel verme zorunluluğundan söz edilir. Toplanan bağışlar Bet Amikdaş’ın onarılması için kullanılırdı.  Bu günümüzde de uygulanan bir gelenektir. Günümüzde toplanan bu miktar Tora öğrenimi için kullanılmaktadır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın