‘Konuşmanın ve konuşmamanın gücü’

70 Pencere/Shivim Panim Organizasyonunun Şubat ayındaki konuğu Leah Cibili, “Abra kadabra dediler ve kelimeleriyle yarattılar” konuşmasında, konuşmalarımızla kendi cennet veya cehennemimizi nasıl yaratabildiğimizi, Bet Amikdaş’ı bile yıkabildiğimizi, yargıları değiştirebildiğimizi, mucizeler yaratabildiğimizi gösterecek.

Leah Cibili,  iyi niyetle Tora dersleri aldığımızı, peraşaları  okuyup anlamaya çalıştığımızı, ama Tanrı’nın en sevmediği ve en büyük cezaları aldığımız şeye yani dilimizi  kontrol etmeye gereken önemi vermediğimize dikkat çekiyor. Cibili, “En çok yaptığımız şey, otomatik hale gelendir. Otomatik yaptıklarımızı da düşünmeden yaparız. Ağzımızdan çıkanları düşünmeye başladığımızda hayatımız değişecek. Tanrı, akılla bulunur, öğrenerek hayatımızın parçası haline gelir. Bizi diğer yaratılardan ayıran özelliğimiz konuşabilmemizse, biz konuşan ruh isek; nasıl konuşmamız ve nasıl konuşmamamız gerektiğini öğrenmeliyiz” diyor.

 

Leah Cibili, üniversite yıllarından başlayarak yoğun bir şekilde sanatla ilgilendi, 2000 yılında geçirmiş olduğu trafik kazası sonrası tanıştığı ruhani konular ve seminerler onu Yahudi dinine yaklaştırdı. Rabbi Michael Broyde imzası altında, Yeshiva Atlanta’da Yahudilik eğitimini tamamlayan Cibili daha sonra Brooklyn’de Bonnie Mansour’dan almış olduğu Taharat HaMişpaha eğitimi üzerine İstanbul’da dersler verdi.

2011’de Caddebostan Sinagogunda her hafta kadınlara Tora sohbetleri yapan Leah Cibili, 70 Pencere/Shivim Panim kapsamında yaptığı konuşmalarda farklı konuları ele almakta ve farklı yer ve zamanlarda haftalık Tora sohbetleri düzenlemeye devam etmekte.

21 Şubat’ta gerçekleşecek olan konuşma için bilgi ve kayıt: info@yetmispencere.com

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın