‘Aşk geçicidir’

Bir soğuk, bir sıcak, bir düğün, bir cenaze…

Özümsersek eğer, hayat bu kadar basit. Onu daha karmaşık hale getirmek de biz insanlara mahsus.

Pazar günü Neve Şalom Sinagogu bir resmi nikaha tanıklık etti. Daha öncesinde yapılan dini tören ise uzun süre akıllardan silinmeyecek. Mekânı süsleyen çiçekler sanki her zamankinden daha güzel, Cenk Rofe’nin sesi daha duygulu. Hahambaşı Rav İsak Haleva daha heyecanlı gibiydi. Sinagogu dolduran kalabalık, gerek genç evlilerin, gerekse ailelerinin ne denli sevildiğinin bir emaresiydi. Rav Naftali Haleva’nın konuşmasında, ‘Aşk geçicidir’ sözlerinden sonra ben de, Selin’le Vedat’a saygı ve sevgiyle bütünleşmiş güzel yıllar diliyorum.

***

Aslında bütün düğünler güzeldir, beyazdır.

Duygusal açıdan baktığımda, hayatımın en mutlu töreni oğlumla gelinimin düğünüydü. Zira içinde emek vardı, hazırlık süreci vardı. Teva’ya çıktığımda hızlanan kalp atışları ve heyecandan kaçırdığım bir sürü ayrıntı…

Tanrı bir daha Neve Şalom’un koridorlarından geçmemi nasip ederse, bütün kaçırdıklarımı telafi edeceğim.

***

Pazartesi sabahı Ortaköy’de arkadaşlarla buluşacaktık. Gelen oturdu. Havada bir sessizlik. ‘Kızlar Jinet’i kaybettik’ sözleri yankılandı.

İnanamadım; inanmak istemedim. Bu köşede yitirdiklerimizden bahsetmeyecektim. Ancak Jinet Habib’e bir nevi vefa borcu ödemek istedim. Yıllar boyu sayısız öğrenci yetiştiren, onlarla arkadaş olmasını bilen, bir karıncaya dahi zarar vermekten çekinen sevgili Jinet. Sanatsal faaliyetler, tiyatro, konser biletlerini koşa koşa almaya giden dost canlısı arkadaşımız, daha ne filmler vardı görülecek.

Gözbebeği Nesi; Demir ve Rozita… Ne çok sevdi sizi. İyi günde de kötü günde de kuzinleri Rozita M, ve Nadine P, ona verdiğiniz destek ve sıcaklık en büyük ilacı oldu.

Dürüstlük, yardımseverlik, hümanizma senin yaşam düsturundu. Keşke bu kadar iyi olmasan da daha az incinseydin hayatta.

Soğuktan hiç haz almazdın. Yaz ayları, yürüyüş ve deniz enerji kaynağındı. Kadere bak, bizleri kış olmasına rağmen güneşli bir günde bırakıp gidiyorsun.

Büyükada Kumsal yolu ve ‘Perşembe Arkadaşların’ seni çok özleyecek.

Yolun açık, mekânın cennet olsun.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın