Kal de Los Frankos; İtalyan Sinagogu gençlerle daha dinamik!

Kal de Los Frankos; İtalyan Sinagogu gençlerle daha dinamik!

19 Aralık Cumartesi sabahı İtalyan Musevi Cemaati gençlerin yoğunlukla katıldığı bir Şabat Tefilası düzenledi. Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin, Uygulamacı Başkan Yardımcısı Moris Levi ve bazı kurum temsilcilerinin de hazır bulunduğu Şabat duası, İtalyan Musevi Cemaati yöneticilerinin gençleri ön plana çıkarması ile sıcak bir atmosferde yaşandı.

Sinagogun İstanbul’un farklı semtlerinden her Şabat tefilaya gelen her yaştan yahidleri dışında, gençlerin davet edildiği Şabat Tefilası ile ilk defa İtalyan Sinagoguna ayak basan bazı gençler hem sinagogun tarihi hem de mimarisi ile yakından ilgilendiler. Özellikle Neve Şalom Sinagogunun uzun yıllar Gabaylık görevini yürütmüş olan Leon Esim, gençlerle tek tek sohbet ederek her birinin bu sinagogdan çıktığında etrafındaki arkadaşlarını teşvik etmeleri ve yakın bir zamanda tekrardan bir Şabat duasına gelmelerinin önemli olduğunu aktardı. Nitekim dua sonrasında Başkan ve yönetim kurulu dağıttıkları broşürler ve kartvizitler ile gençleri her fırsatta daha çok aralarında görmek istediklerini belirttiler. Bilindiği üzere 130 yıldır aralıksız faaliyetlerine devam eden İtalyan Sinagogu, uzun yıllar Pesah’tan önceki 12 hafta içinde düzenlediği cuma gecesi sohbetleri ile İstanbul Musevilerinin bir kültür ve irfan ocağı oldu. Rav David Asseo, Rav İsak Rofe, Hoca Eliezer Menda, Moiz Alboher, Haham Eliyahu Kohen, Dr Yomtov  Garti, Dr. M. Akşiote, İsak Misistrano, Av. Daniel Behar, Av. Kemal Levent  ve adını sayamadığımız birçok hatip İtalyan Sinagogunun kürsüsünden cemaate hitap ederek ahlak ve din konularında sohbette bulundular. Günümüzde Şabat ve bayram günleri açık olan bu sinagogun yine eski zamanlarda olduğu gibi bir kültür yuvası olmasını sağlamak ancak gençlerin daha aktif katılımı ile mümkündür.

İtalyan Sinagogunu bu bağlamda gençlere düzenli olarak sosyal medyadan yaptıkları çağrılar ve yönetimi gençleştirme çabaları için teşekkür ederken, yakın zamanda bu mirasın gençlere aktarılarak devam etmesini ümit ediyoruz.   

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın