Cemaat gençliğinin yeni trendi GN Talks

Geçtiğimiz pazar günü Kolektif House’da 100’ü aşkın 20-35 yaş arası gencin katılımı ve genç konukların birbirinden eğlenceli, heyecan dolu konuşmaları ile ilki gerçekleşen GN Talks şimdiden gençlerin yeni trendi olmaya aday!

Cemaat gençliğinin yeni trendi GN Talks

Her biri alanında genç yaşta parlamış uzman isimler, yaratıcı bir ortam, keyifli lezzetler, genç dinamik sunucu Jaki Baruh, limitli zaman dilimlerinde art arda az aralıklarla gerçekleşen sekiz muhteşem konuşma. Şüphesiz GN Talks etkinliğinden akıllarda kalan detaylar bunlar olsa da bu ilk etkinliğin asıl başarısı fikrin doğuşundan kısa bir süre sonra az bir zaman diliminde heyecanla çalışan gençlerden oluşan Generation Next takımının en ufak detayları bile düşünerek yeni nesle yönelik genç fikirler ile bu etkinliği gerçekleştirmesiydi. Natali Yeşilbahar, Rayka Kumru, İzzet Zakuto, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Mehmet Karlı, Deniz Saporta, Şovmen Yavuz, Salvo Kohen ve Jozi Levi’nin gerçekleştirdiği konuşma ve sunumlar katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattı. Birbirinden dinamik, ilham verici ve samimi konuşmalar katılan herkesin beğenisini toplarken, her sunum sonunda gelen ilginç sorular da etkinliğe olan yoğun ilginin bir göstergesiydi.

Öğlene doğru başlayan etkinliğin ilk konuşmasını modanın Google’ı olmaya aday “Vitringez” sitesinin kurucusu Natali Yeşilbahar gerçekleştirdi. Yeşilbahar’ın sunumu gençlere “Yeni bir fikriniz varsa geç olmadan bunu deneyin” mesajını verirken sunum sonrasında birçok genç nasıl bir yol izlemeleri konusunda fikir aldı.

Günün ikinci konuşması ise yoğun ilgi ve kahkahalar eşliğinde gerçekleşen Seksolog Rayka Kumru’nun sunumuydu. Rayka sunumunun ana hatlarında çocuklardan gelen ancak yetişkinleri de ilgilendiren tabu konu ‘seks’ ile ilgili soruları ele alırken, salonda bulunanlar bu sayede ilişkiler ile ilgili akıllarında kalan, merak ettikleri soruları çekinmeden Kumru’ya ilettiler.

Verilen kısa ara sonrasında ise bu kez mikrofonda ‘En samimi sosyal medya’ Scorp’un kurucularından İzzet Zakuto’nun eğlenceli konuşması vardı. Zakuto, Dostluk Yurdu Derneği ve okul zamanlarından başlayan girişimci ruhunun bir meyvesi olan Scorp’u arkadaşlarına heyecanla anlatırken, bir yandan da aslında medyada yer alan “balkonda konuşurken ortaya çıktı” gibi basit bir şekilde gelişmediğini ve halen mentorların tavsiyeleri ile ilerleyen ciddi bir deneme, birikim ve çalışma ürünü olduğunu anlattı.

Bir diğer sunum bu kez biraz dinleyicileri rahatlatmak için Şovmen Yavuz’un hayat hikâyesinden örnekler veren konuşmasıydı. Adana’dan İstanbul’a gelen bir ailenin ferdi olan Yavuz, İstanbul ile Adana arasındaki ilginç ve esprili konuları ele alarak katılımcılara neşeli dakikalar yaşattı.

Günün bir diğer çok beğenilen sunumlarından biri ise genç haber muhabiri Salvo Kohen’in habercilik yolunda başından geçen ilginç olayları paylaştığı dakikalardı. “Bu da gerçek mi?” veya “Bu da haber olur mu?” diye sorabileceğimiz birçok ilginç konuya ve şahitliklerine dayanarak gençlere bu ülkede Yahudi kimliği ile kamera karşısında olmanın zorluklarını paylaşan Kohen’in samimi sunumu, Ceylanpınar’da yaşadığı acı deneyimi aktarması ile son buldu.

GN Talks’un bu ilk deneyimindeki ilginç isimlerden bir diğeri ise Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Mehmet Karlı idi. Gençlerden aldığı heyecan ve enerji ile yaklaşık 40 dakikalık sürede dünya tarihinin ve Ortadoğu’nun özellikle bugün geldiği noktayı izleyenlerle paylaşan Mehmet Hoca; adeta sunumu sonrasında yarattığı ‘Aktivistlik’ ruhu ile salonda uzun süre tartışıldı. Şüphesiz Mehmet Karlı’nın konuşmasında seçtiği ‘Hakkın Var’ başlığı bu sunumun daha ilk anlardan ne denli ilginç geçeceğinin göstergesiydi. Evet, bizlere Gezi olayları esnasında penguenleri izleten medya, Doğu’da yaşananları aktardığında yine aynı medya ise bizler bu gösterdiklerinin doğru olduğuna nasıl inanabilirdik?

GN Talks’un son konuşması ise Cemaat Basın Sözcüsü Deniz Saporta tarafından gerçekleştirildi. Deniz Saporta alışılmış rahat ve samimi üslubu, ve aslında hepimizin yakından bildiği medyada antisemitizm görselleri ile paylaştığı sunumunda ileriye yönelik ortak mücadele için yol gösterdi.

Yorucu ama bir o kadar eğitici gün Jozi Levi’nin perküsyon üzerine kısa eğitimi ve perküsyon şovu ile sona erdi. Katılımcılar yoğun geçen gün sonrasında müzikle birlikte keyifli dakikalar geçirdiler. Tüm konuşmacılara bu faaliyete verdikleri destekten ötürü ‘Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’ adına yapılan bağışla birer teşekkür sertifikası iletildi. Ayrıca tüm katılımcılara yine Türkiye’deki Yahudi yaşamını tanıtan bir kitap hediye edildi.

GN Talks ekibi başarılı bir ilk sonrasında ara vermeden aynı heyecanla şimdiden ikinci etkinliğin konuşmacılarını araştırmaya başladılar bile. Siz de GN Talks rüzgârına daha kapılmadıysanız, gençler ve genç fikirlerle ilham almak için GENERATION NEXT ekibini takip edin! 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın