Yardımsever gönüller Minix için buluştu!

5. mumu özgürlüğün semtinde yaktık…

10 Aralık Perşembe akşamı Avusturya Konsolosluğu ve Beşiktaş Belediyesi desteği,  Kadıköy Hemdat İsrael Vakfi organizasyonu ile Fulya Kültür Merkezi’nde Gitarist Ronen Nissan ve Soprano Claudia Guarin’in eşliğinde Sefarad Konseri gerçekleşti. 

Konser öncesi, başta Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı Başkanı Eli Arditti ve genç ekibinin sıcak karşılaması, kokteyl esnasındaki zengin sunumlar ve cemaat yardımseverlerinin yoğun katılımı ile sıcak sohbetler eşliğinde geçti. Başta Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Avusturya ve İspanya Başkonsoloslarının da konserde hazır bulunmaları Minix çocuklarına verilen desteğin göstergesiydi. 

Bu konseri özel kılan etkenlerden biri ise Or Yom pansiyonerlerinin minibüsler eşliğinde konseri izlemeye getirilmesiydi. Bir yandan vakıf gençlerinin girişte konser katalogunu dağıtmaları, öte yandan yaşlılarımıza verilen değer tüm kuşakların bir arada temsil edildiği bir faaliyet yarattı.     

 

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh : “Bir topluma hizmetkâr olabilmenin en iyi yolu onların arasında olmaktır.” 

Konserin öncesi, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ile Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar arasında keyifli diyaloglara da sahne oldu. Başkan İshak İbrahimzadeh’nin protokol bölümünde değil de ısrarla arka sıralarda oturduğunu gören Hazinedar, yanına gelerek şaka yoluyla kendisine,“Başkanım Hahambaşımızı yalnız bıraktık sayenizde, mademki ısrarla protokole gelmiyorsunuz, ben de bu durumda en arka sırada konseri sizinle izlerim” dedi. İshak Başkan vakıf yetkililerin de ısrarını reddederek dostu Hazinedar’a neden arkada oturmak istediğini ise şu şekilde açıkladı. “Bir topluma hizmetkâr olabilmenin en iyi yolu onların arasında olmaktır.”  Beşiktaş Belediye Başkanı ve Cemaat başkanının konserin başlangıcını en arka sırada izlemeleri de bugüne özel anılardan biri olarak yerini aldı.

Konserin açılış konuşması Kadıköy Hemdat İsrael Vakfı Başkanı Eli Arditti tarafından gerçekleştirildi. Başkan Arditti, bu konserin gerçekleşmesinde emeği geçenlere vakfı adına teşekkür edip, Minix yararına düzenlenen bu etkinliğin önemine değindi.

 

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar : “Pazar günü dostlarınıza da alın gelin, Ortaköy meydanında Işıklar Bayramı’nı kutlayalım !” 

Konserin ikinci konuşması ise Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar tarafından gerçekleştirildi. Başkan Hazinedar; konuşmasında başkanlığa başladığı dönemde Ulus Özel Musevi Okulları’na yaptığı ziyaretten söz etti:

 “O gün çocuklar beni başkan, başkan diye karşıladılar. Ben de doğal olarak bunu öğretmenlerinin onlara tembihlediğini düşünmüştüm. Ancak biraz muhabbet edince gerçeğin farklı olduğunu anladım. Çocuklara beni nereden tanıyorsunuz diye sorduğumda şu cevabı aldım. Siz bizim belediye başkanımızsınız dediler, adımı ve soyadımı da doğru söylediler. Hele ki, çoğu büyük insanın Haznedar, Haznedaroğlu gibi telaffuz etmesine rağmen. Biz sizin köpeğinizi de tanıyoruz, programda izlemiştik demezler mi? İşte bu örnekten de anlaşılacağı gibi, çocuklara ne verirseniz karşılığını alırsınız. Yapacağımız her şey onlar için.”  

Başkan Hazinedar konuşmasında Beşiktaş’ın Atatürk’ün değerlerinin yeşerdiği özgürlük semti olduğuna da dikkat çekti. Başkan, doğum yeri olan Ordu ilinin Fatsa ilçesinden de bir alıntı yaparak orada çocukluğunda yaşamış Ermeni ailelerin bıraktığı değerlerin ülkemiz adına ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. 

Başkan konuşmasının son bölümünde de Hanuka Bayramının Yahudiler ve insanlık adına ifade ettiği değerleri anlatarak salonda bulunan herkesi geniş toplumdan dostları ile birlikte Pazar günü planlanan törene davet etti. “Nasıl ki Hanuka Bayramı dini vecibelerini yerine getirmek isteyen Yahudileri engellemek isteyenlere karşı mucizesini anlatırsa, biz de üç dinin mabetlerinin bulunduğu barışın ve özgürlüğün semti Ortaköy’de hümanizm adına hep beraber bu mumları yakarak bunu göstereceğiz” şeklinde belirtti. Başkan bu faaliyette emeği geçen başta Avusturya konsolosluğu ve tüm gönüllülere teşekkür ettikten sonra Hahambaşı Rav İshak Haleva ve Minix Anaokulu öğrencilerini Hanukiya mumlarını yakmak üzere sahneye davet etti.

Türk Musevileri Hahambaşısı Rav İshak Haleva : “İçinde hazine ikamet eden Başkan, Allah senden razı olsun.”  

Rav İshak Haleva konuşmasında Hanuka mucizesinin tarihçesine değinirken, Haşmonayim ailesinin önderliğinde Yahudi toplumunun kültürünü korumayı başarabildiğini anlattı. Buradan yola çıkarak Rav Haleva sözlerini şu şekilde devam ettirdi. Ne kadar karanlık günler görürsek görelim bu her yerde bir ümit ışığının olabileceğinin mesajıdır. Bir insan ümitsiz bir saat bile yaşayamaz.  Beşiktaş Belediye Başkanımız Murat Hazinedar; soyadının anlamı gibi içinde hazine ikamet eden başkan; Allah senden razı olsun.  Bu yaptıkların bütün yurdumuza daha büyük ışık verecektir.” 

Bu duygu yüklü konuşmanın ardından İzzet Bana eşliğinde Başkan Murat Hazinedar’ın da katılımı ile Hanuka berahalarıyla tüm salon Hanuka Bayramı’nın beşinci mumunu yaktılar. 

Konser öncesinde kısa bir konuşma ile teşekkürlerini belirten Minix Anaokulu Müdürü Doli Levi sözlerini ; “Anadolu toprakları sevgiyi kardeşliği yaysın ve ülkemiz yüksek eğitimli gençlerin ülkesi olsun” dilekleri ile bitirdi.

 

Yaklaşık bir buçuk saat süren konser gitarist Ronen Nissan’ın her şarkının hangi bölgeden geldiği ve Sefarad kültüründeki yerine yönelik açıklamaları, Soprano Claudia Guarin’in de kendine özgü yorumları ile keyifli bir ortamda geçti. Konserin son şarkısı ‘Adio Querida’ ise salonda bulunan dinleyicilerle birlikte hep bir ağızdan seslendirildi. Konser teşekkür plaketlerinin sunulması ve çocuklarımız adına iyi dilekler ile son buldu.

 

Bu fedakar etkinliğin düzenlenmesinde görevi üstlenen Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı başkan ve tüm gönüllülerine, sponsor ve yardımsever tüm dostlara teşekkürlerimizle…    

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın