Yeniköy Sinagogunda kış dönemi başladı

Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu, çocuklara, kadınlara ve yetişkinlere yönelik kış programlarına başladı.

 1 Aralık akşamı Kudüs’teki Aish Hatorah’dan Rav Daniel Wilner, Hanuka Bayramı öncesinde ‘Bugünün Helenistleri Kim’ konuşması için Yeniköy Sinagogundaydı. Aynı zamanda bir evlilik terapisti olan Rav Wilner, Aish Hatorah’nın Başkan Vekili Rav Gavriel Kleinerman ile her yıl İstanbul’u ziyaret edip Yahudilik ve evlilik konularında konuşmalar gerçekleştiriyor.

Rav Wilner, salı akşamki konuşmasında  iki konuyu ele aldı. Birincisi Hanuka Bayramının  hikâyesi, diğeri ise günümüzde de yaşanan ‘Gog Magog savaşları’.

R.Wilner konuşmasına, Helenistik dönemde Yunanlıların Yahudiliği yok etmek için Yahudi değerlerinin temel dayanağı olan Yahudi ailesine nasıl saldırdıklarıyla başladı. Şabat, Roş Hodeş ve Brit Mila mitsvalarını yerine getirmeyi yasaklamayla Yahudileri fiziksel olarak değil, spiritüel olarak yok etmeyi hedeflediklerini, bazı Yahudilerin gerçekten bu yolda yok olduklarını belirtti. Ancak bu duruma başkaldıran ve değerlerine kahramanca sahip çıkan bir grup inançlı Yahudi’nin çabaları ile başlayan ve Tanrı’nın yardımı ile gerçekleşen Hanuka mucizesini anlattı. Daha sonra, konuyu günümüze bağladı ve Tora’da bugün yaşanan olaylardan  bahsedildiğini, ABD’nin siyahi başkanı döneminde tüm büyük güçlerin katılımıyla gerçekleşecek olan savaşların olacağını; ardından da maşiah’ın geleceğinin anlatıldığını dile getirdi. En can alıcı nokta  ise, büyük finalin İstanbul’da olacağının Tora’da belirtilmesi oldu. Bu savaşlar olurken en güvenli yerin de Kudüs olacağını söyledi. Rav Wilner’ın önerisi hepimizin küçük adımlarla Tanrı’ya dönmemiz gerektiğiydi. Dünya, ekonomik siyasi ve birçok açıdan büyük krizler yaşayacak ve bu süreçte en büyük güvence Tora’ya göre yaşamak ve  Tanrı’nın yolundan gitmek olacak.

Yeniköy Sinagogunda ayrıca her perşembe günü, Nazlı Erbeş, Silvia Filiba ve zaman zaman katılan Ruti Modiano ile Tora sohbetleri kapsamında birçok farklı konu interaktif olarak ele alınıyor. 

Bunların yanı sıra futbola giden ve Talmud Tora’ya yetişemeyen  2006-2008 yaş grubuna 12.00-13.00 arası program hazırlıkları yapılıyor. Çocukların yakından tanıdığı Miriam Porush projeye destek veriyor.


Bilgi ve kayıt:

yenikoybayanlar@gmail.com 


İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın