Bu coşku hiç bitmesin

Gençler Edirne Sinagoguna sahip çıkıyor

Bu coşku  hiç bitmesin

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilini fırsat bilen 95 genç Generation Next bünyesinde düzenlenen Edirne turu ile hem serhat şehrini keşfettiler, hem de ilk defa Edirne Sinagogunda dua etmenin mutluluğunu yaşadılar. Sinagogda Minha duasını yapan ve rehberlerin açıklamalarını dinleyen gençler, son olarak da şarkılar eşliğinde dans edip en kısa zamanda geri dönmenin sözünü verdiler.

 

Bilindiği üzere 26 Mart tarihinde restorasyonu tamamlanıp sinagog olarak tescillenen Edirne Büyük Sinagoguna Türk Yahudileri büyük ilgi göstermiş ve her ay farklı gruplar dua için Edirne’yi ziyaret etmişti. 29 Ekim günü ise ilk defa 20-35 yaş arası gençler, 95 kişi gibi yoğun bir katılımla, iki otobüs eşliğinde Edirne’nin yolunu tuttuk. Generation Next grubu bünyesinde ‘Edirne Sinagogunu görmek her gencimizin hakkı’ savı ile ücretsiz düzenlenen bu tur sayesinde sabahın erken saatlerinde yola çıkan gençler hem kale içinde ailelerinden kalan evlerin izlerini sürerken hem de sabırsızlıkla Edirne Sinagogunda akşam duasını yapmayı beklediler. Tur rehberleri İnci Türkoğlu ve benim eşliğindeki kalabalık grup, ilk olarak Edirne kent girişindeki II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesini gezdik. O dönemin bilime bakış açısı karşısında hayrete düşen ve bol bol fotoğraf çeken gençlerle, hemen ardından Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’ni keşfetmek için şehir merkezine hareket ettik. İçerisindeki ters lale ve çarkıfelek figürleri ile Usta Sinan’ın her metrekaresinde dehasını konuşturduğu eser, hanımlar mahfilinin de gezilebilmesi sayesinde katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği mekânlardan biri oldu.

 Öğle yemeği sonrasında ise, bu kez gençlerle birlikte bir yürüyüş turuyla Edirne’deki eski Yahudi mahallelerini keşfettik. Balıkçılar Çarşısı, Saraçlar Caddesi ve sonrasında kendilerini Kaleiçi mahallelerinde bulan gençler, kimi evlerin girişlerinde halen görülen İbrani inşaat tarihi, kimilerinde ise göze çarpan 7 basamak ve menora izleri ile geçmişe doğru bir yolculuğa çıktı. Bir zamanların Reşadiye Sinemasının da önünden geçen gençler o dönemlerin cemaatinin sosyalleşme mekânlarını da tanıma fırsatı buldu.

Gezinin en heyecanlı durağı ise şüphesiz Edirne Büyük Sinagogu ile buluşma anıydı. Her taşına ilgiyle dokunan, Davut’un yıldızını görüp bu coşkuyu yaşayan gençler, Hazan Nesim Beruhiyel önderliğinde Minha duasını gerçekleştirdi. Dua sonrası Focus Grubu’nun sergisini de gezen gençler, hem Edirne Yahudi tarihi hem de sinagogun restorasyon öncesi dönemi ile de yakın olarak ilgilendi. Sinagogdan ayrılmadan evvel ise gençlerden çoğu danslarla bu mutlu günü unutulmaz kıldı. Tur bitimi günün yorgunluğunu Tunca Nehri kıyısında bir fotoğraf molası ile atan topluluk ile akşam saatlerinde İstanbul’a döndü. Tur süresince ve dönüş yolunda tüm gençlerle birebir tanışmaya gayret gösteren Tuna Alkan ve ekibi, bu vesile ile de tüm yıla yayılmış farklı projelerinden ve bir sonraki Yahudi kültürü gezileri duraklarından da bahsetme fırsatı buldular. Gençlerin yüzlerinden okunan mutluluk, bazılarının bu tip gönüllü çalışmalarda yer almak için Generation Next grubu ile iletişime geçmesi ve hem cemaate yakın hem de bugüne kadar uzak kalmış farklı çevrelerin tura ilgisi günün kazanımları arasındaydı. Generation Next grubu her sene düzenli olarak düzenlediği Polonya turunun yanı sıra bahar aylarında planladıkları bir yurtiçi gezi ile de yine Yahudi kültürünü yerinde görmeyi ve yaşatmayı hedefliyor. Bunun yanında yıl içinde her ay sürekli düzenlenecek etkinliklerde katılımcı olarak yer almayı ve gelecek nesile hazır olmak için sürekli gelişimi siz de arzuluyorsanız etkinlikleri takip etmeye devam edin. Edirne Sinagogunun gençlerin neşe dolu kahkahaları ile yankılanacağı, ilahilerin seslerinin yüreklere yayılacağı nice güzel günlere… Bu coşku hiç bitmesin! 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın