GKD: 40 yıllık emek, 40 yıllık dernek

40 yıl insan hayatında önemli bir süre ancak konu bir dernek olunca durum değişiyor. GKD için 40 yıl nasıl geçti? Önce emekleme, sonra ayakta durma, çabalama derken rüştünü ispatlama ve nihayet hızlı adımlar ile yürüme... 2014-2016 döneminde başkanlık görevini yürüten Tery Yıldız, birbirine sıkı sıkıya bağlı yönetim kurulu üyeleri ile aynı amaç için uğraş veriyor. Sesine kulak verdik...

GKD: 40 yıllık emek, 40 yıllık dernek

 

“İlk göreve başladığım zamanki heyecanımı anlatmak mümkün değil” diyerek söze başlıyor ve “O heyecanımdan hiçbir şey kaybetmedim, sadece ekibime güveniyorum” diye devam ediyor. Tery Yıldız döneminin 40.yıla denk gelmesi ile açılış faaliyetini bu konsept ile hazırladıklarını belirtiyor ve “Yosi Mizrahi, Etel Molinas, Nedim Suri ve Nedim Saban bizleri kırmayarak bu etkinliğe renk katmayı kabul ettiler. Bu değerli sanatçılar, genç bir ekip ile çalışarak sürprizlerle dolu bir geceye imza atmaya hazırlanıyorlar. Anılar, fotoğraflar ile dillendirildi; müzik ile desteklendi. Umarım yolu GKD’den geçen herkesi heyecanlandıracak bir gece olacak” diyor.

Spor okulunun her zaman olduğu gibi motivasyon kaynağı olduğunu belirten Tery Yıldız “Çocuklarımızın sosyal olarak gelişmesi, spor aktiviteleri ile mümkün. Çocuklar spor ile birbirini sevmeyi, dayanışmayı öğreniyorlar, böylece enerjilerini pozitif yönde kullanabiliyorlar. Basketbol, futbol ve jimnastik grupları kurulmaya başladı. Kayıtlarımız devam ediyor” diyor ve Yoel Ülçer Futbol Turnuvası’nın bu sezon içinde yapılacağı haberini veriyor.

Yıldız, “Gönüllü hanımlar Golden Age Komisyonuna verdikleri destek ile cemaatimizde bir dayanışma örneği gösteriyorlar. Derneğimizin Miniks yuvasına destek vermesi de aynı düşüncenin ürünüdür. Kadınlar bir derneğin bel kemiğidir. Bayramlarda, Şabat yemeklerinde, yurt içi ve yurtdışı misafirlerin ağırlanmasında, gençlerin kamp dönemlerinde, kadınların çalışması daha da önem kazanır. Ayrıca bu yıl bir alışveriş festivali yapılacağının müjdesini de verebilirim” diye devam ediyor.   

“Bir başka festival ise artık geleneksel olan kültür festivalimiz. İlgi çekeceğine inandığımız konu ve konuklar için komisyon, kolları çoktan sıvadı. Amaç sanattan siyasete, doğadan ekolojiye çok geniş bir yelpaze ile her türlü beğeniye hitap edebilmek. Geçen yıl ‘keşfetmek’ konsepti ile yola çıktık. Bu yıl için komisyon ser verip sır vermiyor” diyen Tery Yıldız konu tiyatroya gelince “Bu sene gülmeye doyamayacaksınız sloganı GKD’ye ait. Çalışmalar son hızla devam etmekte. Ocak ayının ilk yarısında seyircinin karşısında olacağız. Aksel Bonfil bizimle birlikte. Ekibimiz, kuvvetli ve birbirini seven bir ekip. Her oyuncunun kendine ait bir rengi var. Hepsi birlikte gökkuşağı oluyorlar. Bizi izlemeye mutlaka devam edin. Alkışlarınız, en önemli desteğimiz” diyor. Kültür gezilerinin, sinema gecelerinin ve sergilerin de devam edeceğini sözlerine ekleyen Başkan sergi açmak isteyen sanatçılara kapılarının daima açık olduğunu ifade ediyor. Genel faaliyet olarak hazırlanan gecelerin üyelerin hayatına renk kattığını, bayram gecelerinin kutlanmasında bu ekibin canla başla çalıştığını da belirten Yıldız, “Bayramlarda amacımız her zaman olduğu gibi aile bütünlüğünü koruyarak bu özel günleri kutlamak. Dede torunu ile, anne-baba çocuğu ile birlikte olunca köklerimize olan bağlılığımız daha anlamlı bir şekilde vurgulanıyor” yorumunu yapıyor.

Gençlerden söz açılınca Yıldız’ın gözleri bir başka gülüyor: “İşte bizim tek amacımız, varoluş nedenimiz, gençlerimiz, tüm cemaatimiz için olduğu gibi bizim için de çok değerli. Ben de onlarla birlikte olmaktan mutlu oluyorum, empati kurabiliyorum. Bu yıl öncelikle Solelim (T’seirim) grubu için çok güzel bir program hazırladılar. Dış geziler, grup çalışmaları, modern dans çalışmaları ile ilkokul çağındaki çocukların geleceğe hazırlanmaları için gerekeni yapmaya hevesli bir ekip ile karşı karşıyayız. Onlar çok heyecanlılar. Bu heyecanlarını da eyleme geçirmek için can atıyorlar. Tüm bayramları kutlamak, etkinliklere katılmak ve destek olmak amaçları arasında. Sami Levi ise tecrübelerini onlarla paylaşmak için her daim hazır. Yıl sonunda muhteşem bir gösteri hazırlığı içindeler. Bu derneğin yetiştirdiği bir dansçı olan ve hayatını İsrail’de devam ettiren Ceki Benşuşe önderliğinde bir dans çılgınlığı da yaşanacak. Folklorun dışında neler mi var? Şimdilik pek detay vermeyelim ama tüm dünyadan esintiler, müzik şöleni, teatral bir bölüm, ışık, kostüm ve tüm yaş grupları ile dansa gönül vermiş herkes bu gösteride yer alacak.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın