Şabat Projesi/Tarihi yazmak

23 Ekim Cuma gün batarken, dünyanın 465 şehrinde, bir milyona yakın Yahudi aynı anda Şabat Projesi ile olağanüstü bir deneyimi yaşayacak ve bu şekilde tarih yazacak. Projeye bu yıl Türk Yahudileri de katılıyor.

Şabat Projesi/Tarihi yazmak

Şabat Projesi’nin amacı, Yahudi halkını binlerce yıldır bir arada tutan Şabat vasıtası ile dünya çapında tüm Yahudilerle kalpler arası bağlantı kurmak. Bu da, Şabat’ı Şabat gibi yaşayarak gerçekleşiyor. Aileyle, arkadaşlarla, komşularla, kendiyle, Tanrıyla insanları birbirinden uzaklaştıran telefon, televizyon ve her türlü sosyal medyadan korunmalı şekilde, kaliteli zaman geçirerek, bağlantı kurarak, gelecek hafta için gereken maddi ve manevi enerjiyi depolarken, dünyanın küçüldüğü, farklı yerlerde olsalar da aynı deneyimi yaşayan, aynı duaları okuyan, aynı duyguları paylaşan kardeşlerin bağlantısı, bütünlüğü içinde hissederek...

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek Şabat Projesi ile bütün dünya Yahudileri hep birlikte bir Şabat’ı, olması gerektiği şekilde yaşıyor.  Bu şekilde farklı ülkelerde olmalarına, farklı dilleri konuşmalarına, farklı yaşamlarına rağmen; Yahudilik ilgisi ve bilgisi hangi seviyede olursa olsun, hangi yaşta olursa olsun her Yahudi, 3327 yıl önce Sina Dağında Tora’yı almış olan Yahudilerden biri olduğunu, büyük ailenin vazgeçilmez bir üyesi olduğunu ve ailesine, cemaatine, Tora’ya, Tanrı’ya olan bağını ve aidiyetini kalbinin içinde hissediyor.

Şabat Projesi girişimi, 2013’te Güney Afrika’da, ülke çapında yürütülen çok yönlü kampanya ile ülkedeki tüm Yahudilerin sadece bir gün için tüm kurallarına uyarak Şabat’a tam olarak bakmaları çağrısı ile başladı. Güney Afrika’da dört bölge ve on şehirdeki Yahudi cemaatinin büyük çoğunluğu bu çağrıya uydu ve bunun sonucunda, bu deneyimi yaşayan Yahudiler benzeri görülmemiş bir bütünlük ve birliktelik duygusunu paylaştılar. Bu duygunun yankıları Güney Afrika’yı aştı, bir sonraki yıl, Şabat Projesi bu sefer uluslararası boyutta 65 ülkede, 465 şehirde, sekiz farklı lisanda, bir milyondan fazla Yahudi’nin katılımıyla gerçekleşti.

Şabat Projesi’ne katılan dünya ünlüleri arasında çok ödüllü sanatçı Paula Abdul, birçok kez Emmy Ödülü’ne aday gösterilen Big Bang Theory’deki Mayim Bialik, WBA ve IBF Uluslararası ağır sıklet boksörü Dmitry Salita da bulunuyor.

2015 Uluslararası Şabat Projesi’ne bu yıl, Türkiye de katılıyor. Türkiye genelinde Hegkom’un koordinasyonu ve farkı kurumların desteği ile birçok sinagog, Ulus Özel Musevi Lisesi, Talmud Tora, Minix, Göztepe Kültür Derneği ve Alef, Şabat Projesi’ni tanıtma ve bilgilendirmede yardımcı oluyor. Proje kapsamında, farklı bilgilendirme noktalarında Şabat’ın Işığı’nı evlere getirmek için mumlar, mumları yakma duası ile Şabat mumları yakma kiti, Şabat’ı kutsamak için akşam Kiduşu için kaşer şarap ve Kiduş duasından oluşan Kiduş kitleri dağıtılacak. Ayrıca, kadınlara verilmiş olan üç mitsvadan biri olan hamurdan hala ayırma mitsvası, uygulamalı ve açıklamalı olarak yapılacak. Proje çerçevesinde cuma akşamı organize edilen farklı noktalardaki Şabat yemekleri, neşeli, coşkulu bir ortamda Şabat şarkıları ile Şabat neşesini yansıtacak şekilde hep birlikte söylenecek. O Şabat, tüm toplum, evlerinin yakınındaki sinagoglara Şahrit, Minha, Motsae Şabat Arvit, Avdala duaları ile Seuda Şeniya (Şahrit sonrası yapılan kahvaltı) ve Seuda Şelişit (Minha ile Arvit arasında yapılan öğün)lere, Haham Akaalerin vereceği Tora derslerine katılmaları için çağrıda bulunulacak.

Uluslarası Şabat Projesi:

www.theshabbosproject.com

 

Bilgilendirme noktaları, katılım ve Şabat Projesi ile ilgili her türlü destek için: hegkom@musevicemaati.com

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın